PoradyLajfhakiWłaśnie rozpoczął się sezon na sadzenie najpiękniejszych kwiatów jesieni

Właśnie rozpoczął się sezon na sadzenie najpiękniejszych kwiatów jesieni

kiedy sadzić astry, fot. Getty Images
kiedy sadzić astry, fot. Getty Images

04.09.2023 16:18, aktual.: 04.09.2023 16:33

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Astry mają wiele odmian, dzięki czemu zachwycają szeroką paletą barw. To kwiaty bylinowe, które nie są mocno wymagające. Podpowiadamy, kiedy sadzić astry i jak o nie zadbać.

Jesienią ogród również wymaga naszej uwagi. Szczególnie, że wiele rodzajów kwiatów i drzew można w tym okresie sadzić - jak choćby astry. Wyjaśniamy, jak to zrobić.

Co lubią astry?

Kolor tych kwiatów zależny jest od ich odmiany. Najczęściej są fioletowe (różne odcienie), niebieskie, karminowe, białe lub różowe. Ich kwiatostany układają się w charakterystyczne gwiazdy. Astry lubią glebę o średniej żyzności. Jeśli w swoim ogrodzie masz ubogie podłoże, możesz wzbogacić je dodatkiem kompostu. Astry najlepiej sadzić na stanowiskach słonecznych, chociaż mogą być też lekko zacienione. Zwykle rośliny te sadzi się od marca do maja. Jednak dobrym czasem będzie też okres od września do listopada. Wtedy rosną najlepiej i mają czas, żeby jeszcze zakorzenić się przed nastaniem zimy. Opieka nad nimi nie jest wcale skomplikowana. Ogranicza się do przycięcia pędów po wyrośnięciu roślin, a także nawożenia (astry są dość żarłoczne). Nie możesz też zapomnieć o umiarkowanym podlewaniu. To dobre kwiaty dla początkujących ogrodników.

Obraz

Jakie sąsiedztwo preferują astry?

Odpowiednim towarzystwem dla tych kwiatów będzie: jeżówka, stróżka, róża, floks, dalia, proso rózgowe, miskant chiński, przegorzan, kocanka ogrodowa, rozchodnik, rozplenica japońska. Astry narażone są na atak mączniaka prawdziwego, czemu sprzyja przenawożenie. Dlatego warto zapytać w sklepie o odmiany odporne na tę chorobę. Jedną z nich jest aster gładki (aster laevis), inaczej określany jako 'bluebird'. Jeśli zauważysz, że rośliny zaatakował mączniak, to należy usunąć i wyrzucić zainfekowane liście. Natomiast astry krzaczaste i gładkie są podatne na zgorzel naczyń. Zwłaszcza jeżeli posadzić je na zbyt lekkich lub ciężkich glebach. Zaatakowane rośliny więdną i żółkną, a ich dolne części pokrywają się nalotem. Co w taki wypadku należy zrobić? Chore kwiaty od razu usuń, a pozostałe dokładnie opryskać. Miej na uwadze, że w miejscu gdzie znajdowały się zainfekowane rośliny, można zasadzić ponownie astry dopiero po kilku latach. Wszystko dlatego, iż drobnoustroje chorobotwórcze mogą pozostawać w glebie przed długi czas.

Obraz
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także