PoradyDomowe trikiWlewasz ocet do czajnika? Masz w szafce lepszy odkamieniacz

Wlewasz ocet do czajnika? Masz w szafce lepszy odkamieniacz

Dzięki temu mam zawsze czysty czajnik elektryczny
Dzięki temu mam zawsze czysty czajnik elektryczny
Źródło zdjęć: © Freepik
16.12.2023 14:43, aktualizacja: 16.12.2023 14:56

Kamień zbierający się na jego dnie to nasz największy wróg, ponieważ przez to żadna kawa lub herbata nie smakuje dobrze. W efekcie jesteśmy jeszcze bardziej zirytowani jego obecnością, a stosowanie chemicznych specyfików może nam tylko zaszkodzić. Wielu sięgnie po ocet, ale w domu znajduje się o wiele skuteczniejszy odkamieniacz.

Ciężko wyobrazić sobie nasze codzienne funkcjonowanie bez czajnika, którego używamy nawet kilka razy dziennie. Gotowanie w nim wody to jedno, a regularne czyszczenie to drugie, ale równie ważne zadanie. Dzięki temu osad jest znacznie mniejszy lub nie pojawia się wcale. Jednak mało kto wie, czym odkamienić czajnik.

Jak odkamienić czajnik?

Głównym winowajcą kamienia w czajniku jest twarda woda, szczególnie ta z wodociągów. Pod wpływem podgrzewania jej w czajniku wytrącają się jony magnezu oraz wapnia, które osadzają się na wewnętrznych ściankach urządzenia. Wtedy powstaje biała skorupa, której ciężko się pozbyć. Wielu z pewnością próbowało wyszorować czajnik ręcznie, co dało marne rezultaty. Natomiast inni od razu sięgnęli po sklepowe odkamieniacze, od których mocnego aromatu może się zakręcić w głowie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zarówno jedna, jak i druga metoda przynoszą marne efekty, a późniejsze mycie czajnika po stosowaniu tych środków to droga przez mękę. Ciężko pozbyć się specyficznego zapachu, a co gorsza późniejsze napoje nadal mają charakterystyczny chemiczny posmak. Dlatego wielu decyduje się na domowe sposoby czyszczenia czajnika, które są bezpieczne i naturalne. Zazwyczaj na pierwszy ogień idzie ocet, który skutecznie pozbywa się kamienia, ale również pozostawia nieprzyjemny aromat.

Czym pozbyć się kamienia z czajnika?

Nie ma sensu się męczyć oraz denerwować, a o wiele lepiej jest zastosować sodę oczyszczoną, która ma właściwości czyszczące oraz dezynfekujące. Już 4 łyżki tego specyfiku zrobią ogromną różnicę. Wsyp je do czajnika wypełnionego 1,5 litra wody i wymieszaj, a w ciągu godziny mieszanka szybko wymiecie kamień z dna i ścianek czajnika. Nie trzeba dodawać żadnych innych środków, ponieważ soda poradzi sobie sama, a poza tym jest tania. Po czyszczeniu należy umyć urządzenie, a będzie wyglądać jak nowe. Temat twardej wody, która jest przyczynkiem kamienia w czajniku, przybliżyła użytkowniczka Instagrama @wzdrowymdomu:

Sodę oczyszczoną najlepiej stosować dwa razy w miesiącu, aby zapobiegać osadzaniu się kamienia w czajniku. Ten sposób nie wymaga od nas dużego nakładu pracy, czasu i pieniędzy, ponieważ domowa przyprawa robi wszystko za nas. Natomiast w bardzo prosty sposób można ograniczyć do minimum osadzanie się kamienia, a wystarczy używać wody filtrowanej do gotowania. Nie ma ona w sobie cząsteczek wapnia oraz zanieczyszczeń, dzięki czemu nasza kawa czy herbata będzie o wiele smaczniejsza.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także