PoradyLajfhakiWrzuć do wody, którą podlewasz grudnika. Szybko odzyska kwiaty

Wrzuć do wody, którą podlewasz grudnika. Szybko odzyska kwiaty

jak ożywić grudnika, fot. Getty Images
jak ożywić grudnika, fot. Getty Images
17.10.2023 12:05

Z pewnością każdy pamięta go z parapetu mamy lub babci. Bujne kolorowe kwiaty oraz egzotycznie wyglądające liście to elementy charakterystyczne tej rośliny. Mimo to często nie kwitnie, dlatego sprawdź jak ożywić grudnika.

Wiele osób twierdzi, że kwiaty rozwijają się dopiero w okresie Bożego Narodzenia. Jednak okazuje się, że ta roślina może kwitnąć cały rok, bez względu na porę roku. Wystarczy zadbać odpowiednio o grudnika, a z pewnością szybko się nam odwdzięczy.

Kiedy kwitnie grudnik?

Grudniki bardzo często można spotkać w wielu polskich domach, gdzie na parapetach stoją cały rok. Na pierwszy rzut oka wyglądają jak kaktusy ze względu na nietypowy kształt liści. Jednak z sukulentami nie mają nic wspólnego. Nazywa się je także szlumbergerą lub kaktusem Bożego Narodzenia, a to miano nie jest przypadkowe. Zazwyczaj kwitną zimą. Wtedy na końcach liści pojawiają się małe kuleczki, które po czasie rozwijają się w dzwonkowate kwiatostany. Jednak po bujnym okresie kwitnienia pozostaje tylko wspomnienie, ponieważ przez pozostałą część roku grudnik nie kwitnie. Wtedy może bardzo łatwo zmarnieć. Okazuje się, że w bardzo prosty sposób i bez wydawania pieniędzy można o niego zadbać.

Jak nawozić grudnika, fot. Freepik
Jak nawozić grudnika, fot. Freepik

Jak ożywić grudnika?

Wszystko, czego potrzeba oprócz odpowiedniego nasłonecznienia, podlewania oraz dobrej gleby, to nawożenie. Jednak nie trzeba od razu kupować chemicznej odżywki, ponieważ można przygotować ją samodzielnie. Wystarczy zostawić skórkę po bananie, która zazwyczaj trafia do kosza na śmieci. Jest to ogromny błąd, ponieważ w banalny sposób możesz wykorzystać ją na nowo. Na początek pokrój skórkę na małe kawałki i wrzuć do miski z wodą. Pod wpływem moczenia wydobędą się z niej niezbędne witaminy oraz minerały. Najlepiej, jeśli spędzi ona w wodzie około 1 godziny, ale można zostawić ją na dłużej. Po tym czasie wystarczy podlać grudnika bananową wodą, a z pewnością szybko zobaczysz różnicę. Warto pamiętać, że sposób ten jest naturalny i ekologiczny, jak również idealnie wpisuje się w trend zero waste. Zawarty w skórce potas, fosfor oraz magnez sprawią, że szlumbergera odbije bujnie. Jeśli nie masz zbyt wiele czasu, to skórkę pokrój na małe części i włóż do doniczki, a zadziała tak samo dobrze.

Czego nie lubi grudnik, fot. Freepik
Czego nie lubi grudnik, fot. Freepik
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także