Zimno na zewnątrz? Wystaw pościel. Skóra będzie ci wdzięczna
Zimą niewielu chce wychodzić na zewnątrz, a co dopiero wywieszać w niskich temperaturach pranie lub pościel. Często czekamy na cieplejsze dni i słońce, a to ogromny błąd. Mróz działa równie dobrze i błyskawicznie odświeża nasze poduszki oraz pościel.
Regularna zmiana prześcieradła oraz pościeli to podstawa naszej higieny, a należy robić to jak najczęściej. Oprócz prania ważne jest też to, aby wynosić swoją kołdrę na zewnątrz, dzięki temu błyskawicznie ją odświeżysz oraz pozbędziesz się szkodliwych dla naszego zdrowia roztoczy.
Dlaczego trzeba wietrzyć pościel na mrozie?
W okresie zimowym szczelnie zamykamy okna i nie wietrzymy pomieszczeń, a także mocniej podkręcamy kaloryfery. W efekcie w domu panuje zaduch, a przy okazji zbyt wysoka wilgotność powietrza, która jest idealnym miejscem dla rozwoju roztoczy. Najczęściej można znaleźć je w kurzu, nawet kiedy sprzątamy mieszkanie regularnie, a do ich głównych przysmaków zalicza się nasz naskórek.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
7 sposobów na czysty dom!
Najwięcej darmowego jedzenia roztocza znajdują w kocach, poduszkach, pościeli oraz prześcieradłach, ponieważ w łóżku spędzamy prawie 8 godzin w ciągu doby. Sen jest dla nas czasem regeneracji (nie tylko psychicznej, ale też fizycznej), a w nocy często gubimy martwy naskórek. Wtedy oprócz nas w pościeli pojawiają się też te małe żyjątka, które mają na nas zły wpływ. Dla zdrowia szczególnie niebezpieczne są odchody roztoczy, czyli szkodliwe białka, które zostawiają na pościeli.
Jeśli od pewnego czasu zauważyłeś, że masz alergię, swędzi cię skóra lub pojawiły się na niej wykwity, a także nie odpuszcza ci katar i drapanie w gardle, to z pewnością w twojej pościeli zagościły szkodliwe roztocza. Walka z nimi nie jest prosta, ale za to domowe sposoby na ich pozbycie się już tak. Wszystko, co musisz zrobić, to zadbać o swoją sypialnię, a w zasadzie łóżko i pościel.
Jak pozbyć się roztoczy z pościeli?
Te małe pasożyty znikają pod wpływem wysokich temperatur, ale mało kto wie, że równie skutecznie pozbywają się ich te niskie. Wystarczy wziąć pościel i wynieść ją na mróz, a w ciągu kilku godzin wymiecie on z niej wszystkie roztocza oraz pozostałe zanieczyszczenia. Według statystyk te szkodniki znikną z pościeli po 6 godzinach, jeśli wyniesiemy ją na działanie temperatury -15 stopni Celsjusza.
Dobrym pomysłem jest też regularne trzepanie pościeli, jej prasowanie oraz czyszczenie przy użyciu pary wodnej. Kluczem do sukcesu, czyli poprawy zdrowia, jest regularność w walce z roztoczami, które nieustannie wracają do naszych łóżek i pościeli. Z tego powodu wynoś pościel zimą na zewnątrz, a błyskawicznie przekonasz się, że twoje zdrowie się poprawi, tak samo jak sen.