PoradyLajfhakiWrzucam grzyby do wody z jednym dodatkiem. Ten sposób znam od grzybiarzy

Wrzucam grzyby do wody z jednym dodatkiem. Ten sposób znam od grzybiarzy

sposób na robaki w grzybach fot. freepik
sposób na robaki w grzybach fot. freepik
30.08.2023 20:29

Sezon grzybowy zbliża się wielkimi krokami. To radość, dla każdego grzybiarza i miłośnika grzybobrania. Nasze późniejsze zbiory należy jednak oczyścić. Oto patent na robaki w grzybach.

To naturalne, że widoczne są robaki w grzybach, kiedy przebieramy je po zbiorach. Są one elementem ich ekosystemu. Mamy dla ciebie trik grzybiarza, dzięki któremu łatwo i szybko je usuniesz.

Jak prawidłowo czyścić grzyby?

Mycie grzybów nie do końca jest prostą sprawą. Zalegający na nich piasek, szczególnie przy małych grzybach i delikatnych, jak choćby kurki, jest uciążliwy. Usuwanie go i ewentualnych robaków jest pracochłonne. Przy każdym pojedynczym grzybie zabiera to naprawdę dużo czasu. Jednak trzeba zrobić to dokładnie, aby potem nie mieć przykrej niespodzianki. Na szczęście mamy sprytny trik, który oszczędzi ci sporo czasu na czyszczeniu grzybów. Tę metodę stosowali nasi dziadkowie, którzy byli prawdziwymi mistrzami grzybobrania. Zawsze wiedzieli, gdzie znaleźć najlepsze okazy! Pamiętam do dziś ich dania przyrządzane potem z zebranych grzybów - aż ślinka leci na samą myśl. Potrzebujesz do tego durszlaka, dużej miski, soli i wody. Poniżej instrukcja, jak to zrobić krok po kroku.

Obraz

Robaki w grzybach - jak się ich pozbyć?

Jeśli chcesz sprawdzić, czy są robaki w grzybach, po prostu nalej do miski wodę i dodaj sól, a następnie zanurz w niej grzyby. Odstaw na kilka minut, a zauważysz, że robaki same z nich wyjdą. Natomiast aby pozbyć się brudu, najpierw zagotuj wodę, doprowadzając ją do wrzenia, następnie wsyp sól i wrzuć grzyby. Zamieszaj i odczekaj. Zauważysz podczas gotowania, że brud szybko odchodzi od ich powierzchni. Po kilku minutach wystarczy, że odcedzisz grzyby za pomocą durszlaka. Na koniec przepłucz je pod bieżącą wodą.

Jeśli chcesz, zaś oczyścić grzyby bez gotowania, bo planujesz je ususzyć lub zamrozić, pamiętaj, że nie mogą one mieć kontaktu z wodą. Dlatego oczyszczanie zrób na sucho. Do pozbycia się osadu z nich, użyj szczoteczki lub zrób to ręcznie. Miej też na uwadze, że świeże grzyby muszą zawsze być w przewiewnym miejscu lub koszu. Nie zbieraj ich zatem do plastikowych reklamówek, ponieważ wtedy szybciej stracą świeżość.

Obraz
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także