Wsyp do doniczek, a kwiaty pięknie się odwdzięczą. Kochają ten trik tak samo jak ja
To nie tylko smaczny dodatek do potraw, ale też źródło wielu składników odżywczych. Podpowiadamy, jak ryż w doniczkach odmieni uprawę roślin i poprawi ich kondycję.
06.06.2023 14:14
Ten produkt zbożowy posiada w sobie magnez, błonnik, selen, mangan i witaminę B. Dodatkowo jest znakomitym przeciwutleniaczem oraz przyśpiesza proces detoksykacji podczas np. obniżonej odporności. Jednak na tym jego właściwości się nie kończą. Garść ziarenek wystarczy, twoje rośliny ci podziękują.
Ryż w doniczkach, a co to za pomysł?
W okresie wiosenno-letnim kwiaty budzą się do życia. Dlatego warto zastosować ten skuteczny sposób, który pomoże im prawidłowo rosnąć oraz dostarczy niezbędne składniki mineralne. Zawarte w ryżu kwasy dobrze utrzymują prawidłowe pH gleby i zatrzymują wilgoć w podłożu, co w okresach suszy sprawia, że roślina nie marnieje. Jednak aby ryż prawidłowo zadziałał, należy przygotować go w formie wody ryżowej.
Jak przygotować wodę ryżową?
Wystarczy wziąć kilka miarek ryżu, a następnie przepłukać je w misce z zimną wodą. Taki zabieg usunie wszystkie zgromadzone w nich zanieczyszczenia. Następnie trzeba zalać ryż świeżą chłodną wodą i pozostawić na 45 minut (lub dłużej w celu uzyskania intensywniejszego środka), a dopiero potem zacząć filtrowanie wody ryżowej przy użyciu sitka. Do pojemnika, w którym ma powstać preparat, należy wlać także zwykłą wodę — na każdą część wody ryżowej potrzeba takiej samej ilości wody bieżącej. Dopiero wtedy specyfik jest gotowy i można nim podlewać rośliny przynajmniej raz na tydzień. Istnieje też drugi sposób pozyskiwania wody ryżowej, a polega on na pozostawieniu wody po ugotowaniu ryżu. Warto dodać, że to wszechstronny kosmetyk, który może być wykorzystywany do pielęgnacji skóry oraz włosów, jak również baza do tworzenia domowych maseczek odżywczych.
Domowy nawóz do roślin
To łatwy i ekologiczny przepis, który zapobiega marnowaniu skórki bananowej. Wystarczy wysuszyć ją, pokroić na małe kawałki i wrzucić do słoika. Teraz należy zalać wszystko przegotowaną wodą w temperaturze 40 stopni Celsjusza. Po około 2 tygodniach nawóz jest gotowy, a można używać go to wszystkich roślin doniczkowych i ogrodowych, np. róż. Warto też dodać skórki do kompostownika, ponieważ skutecznie przyśpieszą fermentację i wzbogacą kompost o fosfor oraz potas.