Wymieszaj i podlej ogórki rano. Ochroni je przed słońcem i upałami
Lato to najpiękniejsza pora roku, jednak nie dla ogórków, które mogą marnieć od promieni słonecznych. Podpowiadamy jak chronić ogórki przed słońcem domową odżywką.
Hodowla ogórka nie traci na popularności, mimo że nie jest łatwa. Warzywa te wymagają regularnego podlewania oraz ochrony przed szkodnikami i chorobami. Jednak ważne są także zbyt wysokie temperatury i ostre promieniowanie słoneczne, których ogórki nie tolerują.
Jak chronić ogórki przed słońcem?
Wystarczy woda, cola oraz jasne piwo i nie jest to przepis na doskonałą imprezę, tylko mocno ochraniający warzywa preparat. Do dużego pojemnika należy wlać 10 litrów wody, 1 litr odgazowanego piwa i 1 litr odgazowanej coli. Ważne jest, aby wcześniej otworzyć piwo oraz colę, ponieważ cały gaz i piana muszą zniknąć. Preparat powinien być stosowany do podlewania raz w tygodniu rano lub wieczorem. Zawarte w coli i piwie składniki, czyli potas, fosfor oraz drożdże poprawiają kondycję ogórków. Warto dodać, że cola zawiera także kwas fosforowy, który znakomicie ochrania uprawy. Natomiast drożdże wzmacniają prawidłową strukturę warzyw, która nie zmienia się przez wysoką temperaturę.
Nawożenie ogórków
Odżywki powinny być stosowane przez cały sezon uprawy ogórka, dlatego warto przygotować preparat z użyciem domowych środków:
- Wystarczy rozpuścić jedną torebkę sody oczyszczonej, czyli 80 g w 10 l wody i wymieszać. Po około 2 tygodniach należy powtórzyć zabieg, ale z mniejszą zawartością sody oczyszczonej, która powinna wynosić 60 g na 10 l wody. Można dodać kilka kropli jodu, który wzmocni działanie odżywki i zwiększy zbiory ogórka.
- Równie skuteczna odżywka powstanie z połączenia wody i mleka w proporcji 10:1, ponieważ duża zawartość wapnia wzmocni warzywo. Warto dodać, że mleko można stosować także jako oprysk ochronny przed szkodnikami lub pleśnią.
Gnojówka z pokrzyw dla ogórków
Warto postawić na ekologiczny nawóz przygotowany z pokrzyw i wody w proporcji 1:10. Substancje zawarte w pokrzywie skutecznie i szybko odżywią ogórki. Wystarczy zebrać nawet 1 kg pokrzyw, a potem pociąć je na drobne kawałki i na koniec zalać wszystko wodą. Cały proces fermentacji zacznie się, kiedy na powierzchni wody pojawi się piana oraz smród. A zakończy, kiedy piana zniknie. Gnojówkę przez ten czas należy codziennie mieszać. Używaj rozcieńczonej.