PoradyLajfhakiWystający element na desce rozdzielczej. Mało kto wie, do czego służy

Wystający element na desce rozdzielczej. Mało kto wie, do czego służy

czujnik nasłonecznienia fot. genialne.pl
czujnik nasłonecznienia fot. genialne.pl
Adrianna Trusiuk
09.09.2023 12:03

Zauważyłeś, że na desce rozdzielczej w twoim aucie znajduje się niewielki, wystający, plastikowy punkcik i nie masz pojęcia, do czego służy? To czujnik, który ma swoją ważną rolę w samochodzie.

Istnieją dwa rodzaje właścicieli aut — ci, którym zależy wyłącznie na tym, aby auto było sprawne i gadżeciarze, którzy potrafią zmienić model auta dla coraz to bardziej wymyślnych nowinek technologicznych. Niezależnie od tego, do której grupy się zaliczasz, sprawdź, czy na twojej desce rozdzielczej nie znajduje się mały, plastikowy punkt. Wierz nam na słowo, to jedna z tych funkcji auta, którą wypróbujesz raz, a już nigdy z niej nie zrezygnujesz.

Dziwny punkt na desce rozdzielczej

Producenci aut prześcigają się w wymyślaniu coraz to nowszych udogodnień technologicznych. Dotykowa deska rozdzielcza jeszcze do niedawna wydawała się zarezerwowana wyłącznie do luksusowych aut, a obecnie znajduje się nawet w tych budżetowych. Niemniej, większość z nas jeździ autami z rynku wtórnego, które mają już przynajmniej 10 lat. Jak się okazuje, nawet w tych starszych modelach znajdują się funkcje, o których mało kto wie.

czujnik nasłonecznienia fot. genialne.pl
czujnik nasłonecznienia fot. genialne.pl

Jeśli na twojej desce rozdzielczej znajduje się plastikowy, wystający przycisk i nie masz pojęcia, do czego on służy, musisz wiedzieć, że to czujnik nasłonecznienia auta. Umieszczono go tuż przy szybie w większości aut z dwustrefową klimatyzacją. Do czego służy tajemniczy punkt? Czujnik "mierzy" promienie słoneczne i dzięki tej informacji dostosowuje temperaturę klimatyzacji do temperatury panującej na zewnątrz. To jeszcze nie wszystko. Dzięki czujnikom wnętrze auta ochładza się znacznie szybciej i efektywniej.

Jak włączyć czujnik nasłonecznienia?

Punkt nasłonecznienia auta działa cały czas. Oznacza to, że niezależnie od pogody "wysyła" informację o temperaturze do klimatyzacji. Jeśli chcesz skorzystać z tej funkcji, zadbaj o to, aby nic nie znajdowało się przy czujniku. Powinien być całkowicie odkryty, aby nic nie zakłócało jego pracy.

Czujnik nasłonecznienia, fot. Adobe Stock
Czujnik nasłonecznienia, fot. Adobe Stock
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także