PoradyLajfhakiWystarczy saszetka za złotówkę raz na tydzień. Zapomnisz, czym jest zatkany zlew

Wystarczy saszetka za złotówkę raz na tydzień. Zapomnisz, czym jest zatkany zlew

Wsyp do odpływu i zalej wrzątkiem.
Wsyp do odpływu i zalej wrzątkiem.
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | RHJ

29.01.2024 10:35, aktual.: 29.01.2024 11:01

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W zlewie zbierają się liczne zanieczyszczenia, takie jak resztki jedzenia, fusy czy tłuszcz. Z czasem zaczynają kumulować się w odpływie, co może prowadzić do zatkania zlewu. Możesz tego uniknąć. Potrzebny preparat masz już w domu.

Brud, tłuszcz, resztki jedzenia — wszystko to gromadzi się w odpływie. Po czasie może zacząć wydobywać się z niego nieprzyjemny zapach. To znak, że do rur dostały się zanieczyszczenia, które mogą doprowadzić do zatkania odpływu. Nie musisz kupować silnych i drogich środków chemicznych, aby temu zapobiec. Wystarczy, że wsypiesz do opływu jeden produkt, a zapomnisz o zapchanym odpływie czy brzydkim zapachu. Co to za produkt? Jak go stosować? Wyjaśniamy.

Dzięki domowemu trikowi zapomnisz o zatkanym zlewie

Większość zlewozmywaków jest wyposażona w specjalne sitko, które zatrzymuje zanieczyszczenia, co zapobiega zapychaniu się odpływu. Ten element działa prewencyjnie, jednak nie zatrzymuje rozdrobnionych resztek jedzenia czy tłuszczu. Po czasie, z odpływu może zacząć wydobywać się nieprzyjemny zapach. Oznacza to, że do rur dostały się zanieczyszczenia, które zaczynają się rozkładać.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Można temu zapobiec. Wystarczy, że będziesz regularnie czyścić ruruy pod zlewem. Potrzebny produkt masz już w domu. To proszek do pieczenia. Wsyp opakowanie do odpływu i zalej je szklanką wrzącej wody. Odczekaj 10 minut, a po czym czasie, wlej litr letniej wody. Proszek do pieczenia udrożni rury i pozbędzie się z niej zanieczyszczeń. Zabieg powtarzaj raz w tygodniu, a zapomnisz o zatkanym zlewie.

Zmieszaj z octem. Hydraulik nie będzie już potrzebny

Zauważyłeś, że woda nie spływa do rur? To znak, że doszło już do zapchania. W takiej sytuacji większość z nas sięgnęłaby po telefon, żeby zadzwonić do hydraulika. Możesz zaoszczędzić pieniądze, przygotowując domowy udrażniacz do rur. Potrzebujesz dwóch składników — sody oraz octu.

Zacznij od zagotowania szklanki octu. Kiedy zacznie wrzeć, wyłącz gaz i sięgnij po sodę. Wsyp 100 g sody do odpływu i zalej ją gorącym octem. Ze środka zacznie wydobywać się piana, ponieważ oba składniki wchodzą ze sobą w reakcję chemiczną. Odczekaj 15 minut. Po kwadransie zalej odpływ letnią wodą. Po zatkanym zlewie nie powinno być już śladu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także