Za kilka złotych zrobisz domowy letni płyn do spryskiwaczy. Po co przepłacać?
Jak zrobić letni płyn do spryskiwaczy, który faktycznie będzie działał? W kryzysowych sytuacjach możesz się poratować domową mieszanką, która będzie równie skuteczna co tradycyjny detergent ze stacji paliw.
10.08.2023 10:53
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Czasami zdarzają się takie sytuacje, gdy musimy zrobić dosłownie coś z niczego. W tym przypadku, gdy zabraknie nam płynu do spryskiwaczy, a jesteśmy przed wypłatą i każda złotówka jest nam potrzebna, trzeba wymyślić, jak zrobić go w domowych warunkach. Szyby podczas jazdy mocno się kurzą, oblepiają błotem i owadami, a aby je umyć, konieczny jest specjalny płyn. Niekoniecznie musi być drogi.
Jak zrobić domowy, letni płyn do spryskiwaczy?
Czy wiesz, że brudna przednia szyba w samochodzie może być przyczyną tragicznego wypadku? Ograniczenie widoczności zwiększa ryzyko kolizji na drodze. Lepiej przygotować samodzielnie płyn do spryskiwaczy i posiłkować się nim przez kilka dni niż narażać siebie i innych na niebezpieczeństwo. Domowy specyfik składa się z jedynie dwóch składników: płynu do naczyń i wody demineralizowanej. Niech nie zwiedzie was nazwa, gdyż to po prostu woda destylowana, której najczęściej używamy do żelazek. Można ją kupić za parę złotych w każdym sklepie. Wystarczy, że zmieszasz 4 l wody z łyżką dowolnego płynu do naczyń. Tak przygotowana mieszanka może trafić do zbiorniczka pod maską. Nie zaleca się używania płynu, gdy na zewnątrz występują ujemne temperatury. Może zwyczajnie zamarznąć i uszkodzić pojemnik na płyn do spryskiwaczy.
Zobacz także
Czego nie powinien zawierać dobry płyn?
Niektórzy polecają dolanie odrobiny denaturatu lub spirytusu, co ma zapobiec zmrożeniu wody w ujemnej temperaturze (ta zaś może pojawić się nocami już niedługo, gdyż lato powoli się kończy). Czy faktycznie należy tak robić? Eksperci nie zalecają takiego zabiegu. Mikstura ze spirytusem może doprowadzić do pojawiania się smug na szybach, a także pogorszenia stanu wycieraczek. Sklepowe płyny nie zawsze mają doskonały skład i przekonała się o tym niejedna osoba, gdy po spryskaniu szyby pojawiły się na niej nieestetyczne smugi. Zanim kupisz jakiś środek, sprawdź, czy w składzie nie ma dodanego amoniaku — ten działa bardzo podobnie jak denaturat, niszcząc wycieraczki i pozostawiając brzydkie ślady.