PoradyLajfhakiZabieram z łazienki i nie zrażając się, szoruję. Palniki lśnią czystością

Zabieram z łazienki i nie zrażając się, szoruję. Palniki lśnią czystością

jak wyczyścić kuchenkę gazową fot. genialne.pl
jak wyczyścić kuchenkę gazową fot. genialne.pl
24.09.2023 19:00

Czyszczenie kuchenki gazowej może wydawać się uciążliwą czynnością. Stosując odpowiednie domowe triki, sprzątanie jest szybsze, skuteczniejsze i przyjemniejsze. Podpowiadamy, jak wyczyścić kuchenkę gazową w prosty sposób.

Brak systematycznego czyszczenia kuchenki gazowej doprowadza do powstania nieestetycznego osadu, który ciężko usunąć. Nie jest to przyjemny widok, a wręcz zniechęca do gotowania. Oto nasze triki na szybkie jej wyczyszczenie.

Jak wyczyścić kuchenkę gazową?

Pierwszą czynnością, jaką należy wykonać, zabierając się za czyszczenie kuchenki gazowej, jest zdjęcie z niej rusztu, a następnie należy usunąć z jej powierzchni wszelkie okruszki i inne resztki jedzenia. Wykonaj to miękką szczoteczką, ewentualnie ściereczką. Kolejny krok to rozmontowanie palników. Miej na uwadze, że kuchenki gazowej nie czyści się następującymi rzeczami: druciakami, magiczną gąbką, szczoteczką z twardym włosiem, nożami czy innymi ostrymi narzędziami, żeby trwale nie uszkodzić jej powierzchni. Brudne elementy palników wpływają na jakość płomienia, dlatego, jeśli są brudne, po rozmontowaniu zanurz je w gorącym roztworze z wody i octu, który zrób w proporcji 1:3. Po jego wystygnięciu wyczyść je za pomocą szczoteczki i dokładnie wysusz. Czyszczenie powierzchni kuchenki, niezależnie, czy jest emaliowa, czy szklana, wykonuj delikatnymi detergentami, np. płynem do naczyń. Nie szoruje się też mocno, a pozostawia brud do rozpuszczenia.

Obraz

Domowe triki

Palniki kuchenki gazowej wyczyści pumeks. Wystarczy przetrzeć ich powierzchnie wilgotnym pumeksem, a następnie przetrzeć ścierką - i gotowe! Po osadach nie będzie śladu. Ruszt czyścimy octem spirytusowym, którym nasączamy ręczniki papierowe i owijamy nimi szczelnie metalowe pręty. Zostawiamy tak na kilka minut, a potem wyrzucamy listki i przecieramy ruszt wilgotną ściereczką. Do czyszczenia powierzchni używamy też starej dobrej metody, czyli soku z cytryny, który pozostawia po sobie cytrusowy zapach. Można też zrobić uniwersalną pastę na bazie dwóch łyżeczek sody i octu. Pozbędzie się, nawet najbardziej uciążliwego tłuszczu. Jednak, aby tak się stało, po nałożeniu na kuchenkę gazową, musi ona na niej leżeć przez godzinę, a dopiero po tym czasie wszystko zejdzie jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki.

Domestic female hand wearing gloves cleaning dirty stove after cooking using sponge for washing. Woman housewife enjoying daily household close-up top view
Domestic female hand wearing gloves cleaning dirty stove after cooking using sponge for washing. Woman housewife enjoying daily household close-up top view
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także