Żadne pochłaniacze czy dziwne triki. Na wilgoć mam zupełnie inny, naturalny patent
Rośliny doniczkowe dodają uroku wnętrzom, przez co ich wystrój wchodzi na wyższy poziom. Jednak okazuje się, że mają o wiele więcej do zaoferowania niż walory dekoracyjne. Odpowiedni ich wybór może pomóc w pozbyciu się uciążliwego problemu.
02.12.2023 | aktual.: 07.03.2024 08:48
Czas jesieni i zimy to prawdziwy test dla naszych domów, kiedy powietrze ma największą wilgotność. Wtedy bardzo szybko na ścianach oraz sufitach może pojawić się pleśń. Dlatego warto jej zapobiegać i postawić na naturalne pochłaniacze wilgoci. Jakie rośliny sprawdzą się do tego najlepiej?
Jakie rośliny pozbędą się wilgoci?
Sezon grzewczy to największy sprawdzian dla mieszkań. W tym czasie często słabo je wentylujemy, a pranie suszymy w domu. To prosta droga do pojawienia się pleśni, która jest niezwykle trudna do usunięcia, a często zdarza się, że powraca do nas co roku. Okazuje się, że wcale nie trzeba do tego specjalistycznych preparatów lub urządzeń. A wystarczą tylko rośliny.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Warto pamiętać o tym, że oprócz skutecznego działania potrzebują one także dobrych warunków do wzrostu. Dlatego zadbaj o ich podlewanie, nawożenie, stanowisko i odpowiednią glebę, a będą z tobą na lata. Nadmierną wilgoć pochłonie bluszcz angielski, a można go hodować w łazienkach, które są najbardziej narażone na pleśń. Do prawidłowego rozwoju potrzebuje on jasnego światła oraz regularnego podlewania. Jeśli decydujesz się na uprawę bluszczu, a masz w domu zwierzęta, to umieść roślinę wysoko. Może stać ona na szafie lub wisieć w donicy.
Jakie jeszcze odmiany zaprosić do domu?
Skrzydłokwiat będzie idealnym rozwiązaniem, a dzięki białym kwiatostanom i rozłożystym liściom doda elegancji wnętrzu. Roślina ta pochłania wilgoć niczym gąbka dzięki swoim liściom oraz nie potrzebuje dużego dostępu do światła. Bardzo często wystarcza skrzydłokwiatowi sztuczne oświetlenie. Wielu specjalistów zaleca ten kwiat dla osób zmagających się z astmą lub alergią, ponieważ nie powoduje nasilenia objawów. Niestety jest toksyczny dla dzieci i zwierząt. Dlatego wart trzymać go w miejscach dla nich niedostępnych.
Sansewieria, czyli popularna wężownica ma opinię "żelaznej". Przyjęło się, że rośnie w każdych warunkach. Jej liście są grube i wielokolorowe, a brak podlewania jest wężownicy niestraszny. Roślina pochłania dobrze wilgoć oraz filtruje powietrze, a z jej hodowli płyną same korzyści.
Wakacje pod palmą w domu?
Liście palmowe nie tylko przypominają nam o egzotycznych wyspach, ale też pomagają w walce z wilgocią. Najlepiej do takich wnętrz sprawdzą się te z odmian karłowatych, daktylowych lub bambusowych. Nie wymagają zbyt dużo, a wytwarzają rozłożyste liście.