Zamiast amorka — świnki, zamiast kwiatów — łyżeczki. Oto walentynkowe zwyczaje na świecie
Dla wielu z nas walentynki są nierozerwalnie związane z kwiatami oraz drobnymi podarkami lub romantycznymi wyznaniami, a przede wszystkim są świętem miłości, która uskrzydla. Nie wszędzie obchodzi się je tak samo, a co kraj to obyczaj, który może mocno szokować. Koniecznie sprawdź, jak świętuje się 14 lutego w różnych zakątkach świata.
14.02.2024 | aktual.: 14.02.2024 07:47
Walentynki obchodzone są od wieków, a ilu ludzi, tyle różnych języków miłości, która często nie potrzebuje słów. Od lat świętowaniu towarzyszy komercja, a czerwone serduszka to jeden z wielu symboli tego dnia. Wysyłanie życzeń walentynkowych oraz wręczanie prezentów nie wszędzie jest tak samo popularne i oczywiste, jak w naszym kraju. Jak celebruje się miłość w innych zakątkach świata?
Jak świętuje się walentynki na świecie?
Nietypowe pomysły na walentynki wcale nie muszą być szalone, a tradycja w różnych państwach rządzi się swoimi prawami. W Anglii zakochani wręczają sobie kartki w kształcie serca, a w Walii łyżeczki! Z Norfolk pochodzi zwyczaj walentynkowego świętego Mikołaja, który na progach domów pozostawia drobne upominki. Natomiast we Włoszech w okolicach Umbrii już 13 lutego obchodzi się święto zaręczyn, podczas którego zakochani deklarują sobie miłość aż po grób.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zupełnie inaczej walentynki wyglądają w Niemczech. Tam symbolem święta zakochanych są świnki, które mają symbolizować szczęście oraz pomyślność w miłości. Zakochani wręczają je sobie niczym my serduszka wraz z walentynkowymi życzeniami, które mają szansę się spełnić. Niemki wierzą, że jeśli w święto zakochanych przyśni się im nieznajomy mężczyzna, to szybko mogą spodziewać się szczęścia w miłości. Poza tym za naszą zachodnią granicą amorka zastępują... świnki. Są one symbolami miłości i pożądania.
Dawnej Francuzi walentynki spędzali w dość nietypowy sposób, a ich tradycja polegała na tym, że panny i kawalerowie dobierali się podczas wołania z okien! Wywołana przez mężczyznę po imieniu kobieta miała obowiązek spotkać się z nim, ale niekiedy panowie odrzucali wtedy swoje walentynki. Dopiero rząd zakazał tej tradycji, aby żadna kobieta nie czuła się zraniona. Dzisiaj Francuzi wręczają sobie róże i decydują się na romantyczne walentynkowe kolacje.
Jak wyglądają walentynki w Azji?
W Chinach walentynki są obchodzone 17 sierpnia i związana jest z nimi legenda o zakochanych, którzy zostali rozdzieleni. Bogowie porwali dziewczynę do nieba, a jej ukochany miał ją odzyskać. W tym zadaniu przeszkodziła mu rzeka, czyli według wierzeń Droga Mleczna, która rozdzieliła ich na zawsze. W tym dniu Chinki chcą zauroczyć w sobie mężczyzn poprzez swoje talenty. Natomiast w Japonii to panowie są rozpieszczani w walentynki i tylko oni dostają prezenty, a najczęściej jest to czekolada. Panie mogą liczyć na romantyczne prezenty dopiero miesiąc później.
Na Filipinach 14 lutego to nie tylko walentynki, ale też okazja to ślubu, który naraz bierze kilkaset par! W tym dniu na plażach zakochani bez zbędnych kosztów organizacyjnych mogą wejść w związek małżeński, co stanowi idealną okazję dla tych mniej zamożnych. W krajach arabskich nie znajdziemy zwyczajów walentynkowych, ponieważ są one niezgodne z panującą tam religią.