PoradyOrganizacjaWiele z nich nie nadaje się do jedzenia. Zanim kupisz dzieciom, posłuchaj ekspertki

Wiele z nich nie nadaje się do jedzenia. Zanim kupisz dzieciom, posłuchaj ekspertki

Czekoladowe mikołaje w sklepie.
Czekoladowe mikołaje w sklepie.
Źródło zdjęć: © Pixabay | reverent
15.12.2023 09:33

Czekoladowe mikołaje to sezonowy przysmak, który kochają zarówno dzieci jak i dorośli. W okresie świątecznym zdarza nam się kupić kilka sztuk, lecz rzadko kiedy sprawdzamy skład. W konsekwencji kupujemy produkt czekolado podobny, który nie ma odpowiedniego smaku i zalicza się do słodyczy kiepskiej jakości. Czym się kierować podczas wyboru czekoladowego mikołaja?

Dzieciaki uwielbiają dedykowane słodycze. Wszystko, co ma ładne opakowanie i ciekawy kształt od razu rzuca im się w oczy. Nie inaczej jest w przypadku czekoladowych mikołajów, które można obecnie znaleźć w każdym sklepie. Kupujemy je jako dodatek do prezentu, lecz poza ładnym wykończeniem rzadko kiedy patrzymy na jakość produktu. Niestety czekoladowe figurki nie mają najlepszego składu, a o tym, dlaczego nie powinniśmy ich kupować, opowiada sama Katarzyna Bosacka.

Czekoladowe mikołaje mają fatalny skład

Zerkając na ofertę sklepów, można dostrzec mnóstwo rodzajów czekoladowych figurek. Niestety te najtańsze nie są dobre jakościowo. Czekolada, z której są zrobione to mieszanka tłuszczu z niebezpiecznym olejem palmowym. W produkcie wysokiej jakości przoduje tłuszcz kakaowy, a nie jego tańszy zamiennik.

Co ciekawe, tani tłuszcz jest w stanie zapełnić aż połowę składu. Kwasy tłuszczowe nienasycone powinny być ułamkiem naszej diety, gdyż prowadzą do otyłości, cukrzycy, wzrostu poziomu cholesterolu, a także zwiększają ryzyko m.in. chorób sercowo-naczyniowych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Co zajmuje resztę masy czekoladowej? Tona cukru, barwniki i emulgatory. "Biała śmierć" jest nam dobrze znana, lecz co z resztą dodatków i jak wpływają one na nasze ciało? Otóż ich spożycie oddziałuje na układ pokarmowy, w tym jelita, które są nazywane "drugim mózgiem". Stałe spożywanie produktów ze sztucznymi dodatkami grozi nowotworem jelita grubego.

Każdy z tych składników ma za zadanie nadać odpowiedniego smaku, konsystencji i trwałości. Producenci wykorzystują jak najtańsze składniki, nie zważając na to, jak wpływają one na zdrowie konsumenta. Niestety większość substancji jest dozwolona, więc jedyny sposób na ich uniknięcie to świadome zakupy i zrezygnowanie z kupowania kiepskiej jakości jedzenia.

Jak wybrać dobrą czekoladę?

Jeśli masz ochotę na coś słodkiego lub chcesz podarować przysmak bliskiej osobie, koniecznie wybierz taki produkt, który będzie dobry jakościowo. Zacznij od zerknięcia na skład, bo to tam znajdziesz wszystkie informacje, którymi należy się kierować. Na pierwszym miejscu powinno się znaleźć kakao, a nie cukier, następnie tłuszcz kakaowy, dodatki i odrobina słodzika.

Gorzka czekolada z dodatkami.
Gorzka czekolada z dodatkami.© Freepik | freepik

Trzeba przyznać, że najzdrowsza czekolada to gorzka o minimalnej zawartości 60 proc. miazgi kakaowej, dlatego to głównie na nią należy skierować swoją uwagę. Jeżeli smak czystej, gorzkiej czekolady nie jest dla ciebie, to kup taką, która ma dodatek orzechów, bakalii czy suszonych owoców. Jest smaczna, zdrowa i z pewnością zaspokoi twój głód na coś słodkiego.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także