NewsyCzy katolik może obchodzić w tym roku walentynki? Księża zalecają wstrzemięźliwość

Czy katolik może obchodzić w tym roku walentynki? Księża zalecają wstrzemięźliwość

Tegoroczne walentynki stanęły pod z znakiem zapytania
Tegoroczne walentynki stanęły pod z znakiem zapytania
Źródło zdjęć: © Pixabay | StockSnap

24.01.2024 14:24

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Walentynki coraz bliżej, więc to idealny czas na przygotowanie dla swojej ukochanej osoby odpowiedniego prezentu lub niespodzianki. W tym roku 14 lutego może okazać się niezwykle problematyczną datą, a szczególnie dotyczy to zakochanych katolików. Księża już teraz zaczęli przestrzegać przed walentynkami.

Tegoroczne święto zakochanych wcale nie będzie radosną okazją do celebrowania miłości, a wszystko za sprawą wypadającej właśnie w walentynki Środy Popielcowej. Czy osoby wierzące muszą zrezygnować ze świętowania walentynek? Jak pogodzić te dwa święta w jednym dniu?

Czy walentynki 2024 będą skromne?

To pytanie zadaje sobie każdy zakochany, który miał ambitne plany świętowania walentynek z drugą połówką. Szczególnie dotyczy to katolików, ponieważ pod datą 14 lutego kryją się dwa istotne dla nich święta, które wzajemnie się wykluczają. Właśnie w walentynki wypada Środa Popielcowa, czyli pierwszy dzień Wielkiego Postu, który nakazuje wstrzemięźliwość, pokorę oraz posypanie głowy popiołem. Czy jedynym rozwiązaniem jest walentynkowa randka w kościele?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Rozstrzygnięcie kwestii tegorocznych walentynek jest według księdza Daniela Wachowiaka oczywiste, a zamieścił on na swoim profilu w mediach społecznościowych post, który powinien rozwiać wszelkie sporne wątpliwości co do pogodzenia święta zakochanych ze Środą Popielcową. Oto co radzi na platformie X @DanielWachowiak:

Ta opinia spotkała się zarówno z przychylnymi reakcjami, jak i z tymi negatywnymi. Wielu internautów uważa, że ksiądz przesadza, a pozostali doskonale wiedzą, czym może zakończyć się brak bukietu lub kolacji walentynkowej w związku. Mimo tego Środa Popielcowa rządzi się swoimi prawami, a zasady oraz tradycja kościoła pozostają nieugięte. W tym dniu wszystkich katolików obowiązuje post ścisły, co oznacza, że nie mogą oni spożywać pokarmów mięsnych, a w ciągu dnia mogą zjeść tylko trzy posiłki, w tym tylko jeden do syta.

Czego wystrzegać się w tegoroczne walentynki?

Rezygnacja z romantycznej kolacji we dwoje to tylko jedna z ważniejszych zasad, jakiej powinniśmy się trzymać 14 lutego. W walentynki nie wolno urządzać zabaw tanecznych oraz hucznych imprez, co wyklucza wspólne wyjście z drugą połówką do klubu lub na koncert. W tym roku kapłani zalecają zakochanym katolikom uczestnictwo w liturgii oraz posypanie głowy popiołem na znak pokuty, która będzie trwać przez 40 dni aż do 31 marca, czyli Niedzieli Wielkanocnej. Czy do tego czasu przetrwają walentynkowe plany oraz związki?

W kościele katolickim 14 lutego obchodzi się wspomnienie św. Walentego, czyli biskupa Terni w Umbrii, który żył na przełomie II-III wieku i zginął śmiercią męczeńską. Tradycja ta obowiązuje od 496 roku i została ustanowiona na decyzji papieża Galazjusza I. Na przestrzeni lat to właśnie od tego świętego data 14 lutego zyskała sobie miano walentynek, a sam św. Walenty jest patronem nie tylko zakochanych, ale też osób chorych psychicznie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także