PoradyLajfhakiZamiast używać drogiego odplamiacza sięgam po produkt z kuchni. Oszczędzam krocie!

Zamiast używać drogiego odplamiacza sięgam po produkt z kuchni. Oszczędzam krocie!

Domowy odplamiacz. Fot. Genialne.pl
Domowy odplamiacz. Fot. Genialne.pl
13.05.2023 16:05

Wykorzystanie octu w dbałości o dom, znane było już naszym babciom, które wszystkie możliwe powierzchnie czyściły nim w domu. Jednak mało kto wie, że specyfik ten sprawdzi się także do prania. Zobacz, jak samodzielnie wykonać domowy odplamiacz.

Składniki zawarte w occie są naturalnymi środkami grzybobójczymi oraz dezynfekującymi, dlatego znakomicie sprawdzą się do usuwania pleśni z uszczelki pralki. Warto też użyć go do odkamieniania pralki czy zmywarki, ponieważ skutecznie rozprawi się z osadem i zaoszczędzi pieniądze.

Po co dodawać ocet do prania?

Wystarczy dodać jedną miarkę octu do prania np. ręczników, co sprawi, że skutecznie pozbędzie się on zgromadzonych na nich bakterii oraz zapachu stęchlizny. Ręczniki pierzemy zawsze w 60 stopniach, unikając wirowania i pozostawiając pustą przestrzeń w bębnie pralki. Dzięki temu lepiej się wypiorą oraz wypłuczą z detergentu. Dodawanie octu do prania jest uzależnione od tego, co chcemy uprać. Jeśli zależy nam na ochronie koloru, to dodajemy 1 szklankę octu do środka bębna. Natomiast w przypadku pozostałych prań wlewamy ocet do przegródki zamiast płynu do płukania.

Obraz

Domowy odplamiacz do ubrań

Prania z dodatkiem octu nie można robić za często ze względu na utrzymanie dobrej kondycji pralki i ubrań. Wykorzystuj ten specyfik tylko wtedy, kiedy jest naprawdę niezbędny do odplamiania, np. do plam z:

  • tuszu lub atramentu (mieszanka octu z mąką ziemniaczaną w proporcji 2:3 nałożona na plamę przed praniem);
  • krwi (polać domowym odplamiaczem, a następnie poczekać 10 minut i uprać);
  • potu albo perfum (wcierać preparat w konkretne miejsce, a na koniec zaprać).
Obraz

Pozostałe domowe odplamiacze

Równie skuteczny co ocet jest sok z cytryny, który szybko usunie plamy z trawy, rdzy czy potu. Natomiast sól, jak również woda utleniona wybarwi zabrudzenia z buraków czy czerwonego wina. Wystarczy posypać przyprawą zabrudzenie i poczekać, aż zmieni kolor na czerwony — wtedy będziesz mieć pewność, że kryształki z pewnością wchłonęły plamę. Skrobia kukurydziana oraz talk wchłoną natomiast wszelkie tłuszcze, które pozostały na ubraniach. Skuteczne jest też żółtko, które zmieszane z wodą pozbędzie się plam z kawy.

6 genialnych trików, które ułatwiają pranie. Każdy powinien je znać

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także