NewsyPolscy mężczyźni szybko tracą włosy. Są w pierwszej dziesiątce najbardziej łysiejących narodów

Polscy mężczyźni szybko tracą włosy. Są w pierwszej dziesiątce najbardziej łysiejących narodów

Łysiejący mężczyzna
Łysiejący mężczyzna
Źródło zdjęć: © Getty Images | Boy_Anupong

09.11.2023 14:24, aktual.: 09.11.2023 15:50

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nadmierne wypadanie włosów, zakola czy łysiejący czubek głowy to zjawisko, które dotyka mężczyzn na całym świecie. Okazuje się, że w niektórych częściach świata ten problem jest bardziej powszechny. Polacy znajdują się w pierwszej dziesiątce najszybciej łysiejących mężczyzn na świecie.

Nadmierne łysienie to problem, który dotyka wielu mężczyzn, nawet tych przed trzydziestym rokiem życia. Wpływa na to wiele czynników, jednak trycholodzy wskazują, że najczęściej jest to sprawka genów, stresu i nieprawidłowego odżywiania.

Kanadyjscy naukowcy postanowili przyjrzeć się temu bliżej i stworzyli tzw. mapę łysienia. Badanie wykazało, że mężczyźni zamieszkujący Europę łysieją znacznie szybciej niż mieszkańcy Azji czy Ameryki Południowej. Dlaczego tak się dzieje? Wyjaśniamy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Polacy znajdują się na 10 miejscu wśród najbardziej łysiejących narodów

Badania przeprowadzone przez kanadyjskich naukowców wykazały, że problem łysienia częściej dotyka Europejczyków o białym kolorze skóry. Na pierwszym miejscu znaleźli się Czesi, a za nimi Hiszpanie, Niemcy, Francuzi i Brytyjczycy, Holendrzy i Rosjanie. Polacy zajęli 8. miejsce w rankingu. Zdaniem badaczy, to zjawisko jest uwarunkowane genetycznie, ale równie ważną rolę odgrywa tu stres i niezdrowy tryb życia.

Okazuje się, że dieta ma na to ogromny wpływ, co zostało potwierdzone w badaniach przeprowadzonych wśród Japończyków. Jeszcze trzydzieści lat temu podstawą diety mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni były warzywa, jajka, ryż i tłuste ryby. Odkąd pojawiły się tam restauracje typu fast-food, problem nadmiernego łysienia wzrósł o ponad 200 proc. i to w przeciągu 20 lat. Eksperci są zdania, że tłusta dieta składająca się głównie z przetworzonej żywności wzmaga łysienie.

Jak poradzić sobie z łysieniem?

Zauważyłeś, że tracisz coraz więcej włosów? Ich nadmierne wypadanie włosów oznaką, że w organizmie dzieje się coś niedobrego. Być może jest to kwestia braku poszczególnych pierwiastków w organizmie. Wybierz się do lekarza i poproś o badania krwi. Uzupełnienie niedoborów powinno pomóc.

Jeśli czupryna zaczęła się widocznie przerzedzać, a linia włosów zaczęła się cofać najprawdopodobniej dotknęło się łysienie androgenowe. To czas na wizytę u trychologa, specjalisty od włosów i skóry głowy. Dobry trycholog skieruje cię na badania (m.in. hormonalne) i dobierze leki, które zahamują proces łysienia.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także