InspiracjePomysłyZamiast wyrzucać, owiń sznurkiem. Tak pomożesz ptakom

Zamiast wyrzucać, owiń sznurkiem. Tak pomożesz ptakom

Karmnik dla ptaków zrobisz z domowych odpadów.
Karmnik dla ptaków zrobisz z domowych odpadów.
Źródło zdjęć: © Freepik | Phil Bird

14.12.2023 11:11

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zima to bardzo ciężki okres dla ludzi, ale i dla zwierząt. W tym szczególnym czasie nie powinniśmy pozostawiać obojętni na los naszych małych przyjaciół, m.in. ptaków. Zastanawiasz się, jak im pomóc? Wystarczy, że przygotujesz karmnik.

Zimą, kiedy na dworze panuje ujemna temperatura, a gleba pokryta jest warstwą śniegu, szukamy źródeł ciepła. Chcemy jak najszybciej znaleźć się w ciepłym, bezpiecznym miejscu. To tak, jak zwierzęta, które szukają schronienia w mroźne dni. Niestety, nie zawsze je znajdują.

W tym szczególnym czasie powinniśmy dołożyć wszelkich starań, żeby im pomóc. Nie bądź obojętny na los ssaków, ale też i ptaków. Jeśli masz balkon i chwilę wolnego czasu, przygotuj przydomowy karmnik. Przedmioty potrzebne do przygotowania karmnika z pewnością masz już w domu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Przydomowy karmnik dla ptaków — jak go wykonać?

Ptaki nie mają lekko, zwłaszcza zimą, kiedy poszukiwania pożywienia trwają godzinami. Warunki, jakie panują na dworze, znacznie to utrudniają. Zastanawiasz się, jak pomóc zwierzętom? Wystarczy zaopatrzyć się w karmnik dla ptaków, który kupisz w każdym dobrze zaopatrzonym sklepie ogrodniczym. Możesz też przygotować go samodzielnie, z przedmiotów, które z pewnością masz już w domu. Zajmie ci to mniej niż 5 minut.

Potrzebujesz zużytej, plastikowej butelki, długiego sznurka, dwóch drewnianych łyżek i nożyczek. Do dolnej części butelki przyłóż do butelki dwie drewniane łyżki. Powinny znajdować się naprzeciwko siebie. Następnie, odrysuj je za pomocą markera i wytnij dwa otwory, które umożliwią włożenie ich do środka. Nad łyżkami narysuj kolejny, duży otwór i wytnij go nożyczkami. Dolną część butelki wypełnij ziarnem, a tak przygotowany karmnik umieść na balkonie.

Wysmaruj tłuszczem i obsyp ziarnem. Tak przyciągniesz ptaki

Rolka po pustym papierze toaletowym to coś, co zwykle ląduje w koszu. Tym razem, nie wyrzucaj jej do kubła przeznaczonego na makulaturę. Możesz przygotować z niej prowizoryczny karmnik dla ptaków. To bardzo proste. Wewnętrzną i zewnętrzną część rolki wysmaruj mieszanką tłuszczową (np. masłem, smalcem, słoniną), a następnie, obsyp całość mieszanką ziaren dla ptaków. Tak przygotowany karmnik wystaw na parapet, a jeśli masz balkon, przymocuj go do balustrady za pomocą dratwy.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także