NewsyPolacy bardzo dobrze je znają. Popularne ptaki błyskawicznie wymierają

Polacy bardzo dobrze je znają. Popularne ptaki błyskawicznie wymierają

Gawron to ptak, którego populacja maleje z każdym rokiem
Gawron to ptak, którego populacja maleje z każdym rokiem
Źródło zdjęć: © Pixabay | 127071
29.11.2023 09:09

W polskich miastach i wsiach niegdyś wszechobecne ptaki, znane z charakterystycznego krakania, stają się coraz rzadszym widokiem. W ciągu ostatnich lat liczba tych ptaków w Polsce i wschodniej Europie dramatycznie spadła, co zaskoczyło wielu obserwatorów przyrody. Czym jest spowodowany taki stan rzeczy?

Gawrony, kiedyś powszechny symbol polskiego krajobrazu, teraz szybko znikają, zmuszając nas do zastanowienia się nad przyczynami i konsekwencjami tego alarmującego newsa. Zapraszamy do lektury naszego artykułu, który przybliża przerażające tempo wymierania gawronów i jego wpływ na ekosystemy miejskie i wiejskie.

Gawron - ptak kojarzony z krakaniem

Gawron, gatunek ptaka, od dawna jest częścią polskiego krajobrazu, znany z charakterystycznego krakania, które jest często słyszalne i w miastach, i na wsiach. Ten ptak, zwany potocznie gapą lub glapą, jest uważany za symbol polskiej przyrody, a jego obecność była kiedyś tak powszechna, że zwykle nie pojawiał się na listach gatunków ginących czy chronionych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Gawrony często tworzyły wielkie, hałaśliwe kolonie, zwłaszcza w centrach miast oraz na wiejskich polach, gdzie chodziły dostojnie wśród orki, wyszukując owady i ich larwy. Ich czarne pióra, charakterystyczna sylwetka z wypukłym czołem i silnym dziobem z jasną nasadą, a także ich donośny głos są znane i rozpoznawane przez wielu Polaków.

Przerażające tempo wymierania gawronów

W ostatnich latach obserwuje się przerażający spadek populacji gawronów w Polsce i wschodniej Europie. Ten niegdyś wszechobecny ptak teraz szybko znika, co jest zaskoczeniem dla wielu osób. W styczniu 2021 roku gawron został wpisany na "czerwoną listę polskich ptaków", co świadczy o powadze sytuacji.

Spadek liczby gawronów jest widoczny w miastach i wsiach
Spadek liczby gawronów jest widoczny w miastach i wsiach© canva.com | bungoume

Liczebność gawronów spada w alarmującym tempie, sięgającym nawet 10% rocznie. W miastach, gdzie kiedyś tworzyły one głośne kolonie, ich obecność drastycznie zmalała. Także na polach, gdzie gawrony kiedyś podążały za pługami, teraz rzadziej je można zauważyć. To zjawisko ma wiele przyczyn, w tym zmiany w rolnictwie i urbanizacji, które negatywnie wpływają na ich populację.

Jak wygląda dynamika spadku liczebności tych ptaków w polskich miastach?

Spadek liczebności gawronów w polskich miastach jest alarmujący. Jeszcze kilkanaście lat temu gawrony były wszechobecne w miejskim krajobrazie, witały mieszkańców i przybyszów swoim charakterystycznym krakaniem. Teraz ta obecność dramatycznie zmalała.

Na przykład w Poznaniu, które niegdyś było centrum zimowania gawronów, liczba tych ptaków spadła z 110 tys. do zaledwie 20 tys. Zniknęły również wielkie nadrzewne gniazdowiska. Podobne zjawisko obserwuje się w innych miastach, zwłaszcza w zachodniej Polsce, gdzie spadki liczebności są tak duże, że grozi to całkowitym zniknięciem gawronów z tej części kraju. Jako ciekawostkę, warto podkreślić, że w miastach zastąpiły je inne gatunki ptaków, jak sroki, kawki, czy wrony siwe, jednak dynamika spadku liczebności gawronów, która dochodzi do 10% rocznie, jest powodem do niepokoju.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także