PoradyLajfhakiMieszam dwa składniki ze sobą i rdza z garnka znika bez śladu

Mieszam dwa składniki ze sobą i rdza z garnka znika bez śladu

zardzewiały garnek fot. freepik
zardzewiały garnek fot. freepik
25.09.2023 17:45

Garnki i patelnie bardzo łatwo mogą zardzewieć, szczególnie żeliwne i słabej jakości stalowe. Dzieje się tak po częstym kontakcie z wodą. Jeśli też masz ten problem, zastosuj nasz sposób na zardzewiały garnek i znów ciesz się gotowaniem.

Zardzewiały garnek wcale nie musi lądować w koszu, ale możesz przywrócić go "do życia". Nie potrzebujesz wcale do tego silnej chemii. Pomocne będą domowe sposoby. Oto nasze triki.

Jak doczyścić zardzewiały garnek?

Wydaje się, że usunięcie rdzy z garnka czy patelni jest niemożliwe i trzeba je wyrzucić na śmietnik. To bardzo błędne myślnie, ponieważ jest kilka sposobów, dzięki którym garnek czy patelnia z rdzą mogą odzyskać dawną świetność. I nie trzeba do tego używać silnie żrącej chemii. Najlepsze rozwiązania, to oczywiście domowe sposoby naszych babć, które wiele trików na różne mają zawsze w rękawie. Rdza to częsty problem w wielu domach wynika z nadmiaru wody i wilgoci, kiedy zbyt długo garnek czy patelnia są namaczane lub niedokładnie wytarte. Dlatego prewencyjnie nie zostawiać je w wodzie i po myciu dokładnie wycierać suchą szmatką, a unikniemy korozji. Najprostszy sposób na rdzę to użycie na nią soli kuchennej lub sody - oba te środy po prostu wciera się w zardzewiałą powierzchnię, a następnie dokładnie myje. Z sody przygotujesz uniwersalną pastę, mieszając ją tylko z wodą.

Dirty metal cooking pot isolated over white
Dirty metal cooking pot isolated over white

Domowe sposoby na korozję

Mamy dla ciebie jeszcze inne patenty, dzięki którym możesz w prosty sposób pozbyć się problemu rdzy. Potrzebny do tego będzie ci ocet, który zmieszaj z wodą w proporcji 1:1. Następnie zanurz w roztworze garnek i zostaw go w nim na całą noc. Po tym czasie dokładnie wyszoruj jego powierzchnię za pomocą ostrej gąbki lub myjki i detergentu. Mamy też patent z użyciem mąki ziemniaczanej i mleka, oto jak go wykonać:

  • przygotuj zardzewiały garnek,
  • wysyp na miejsce z rdzą mąkę ziemniaczaną,
  • zalej nieco mlekiem,
  • wyszoruj porządnie,
  • przetrzyj do sucha.

Zauważysz, że po rdzy nie ma śladu, a garnek znów nadaje się do użycia. My czyścimy też korozję cytryną z solą. Ostatnim sposobem jest usunięcie rdzy za pomocą papieru ściernegolub ostrej myjki.

Old metal frying pan for cooking. Dirty dishes empty, food template. Isolated on white background.
Old metal frying pan for cooking. Dirty dishes empty, food template. Isolated on white background.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także