PoradyLajfhakiZawieś w oknie. Obniżysz temperaturę nie wydając ani złotówki na klimatyzację

Zawieś w oknie. Obniżysz temperaturę nie wydając ani złotówki na klimatyzację

sposób na upał fot. freepik
sposób na upał fot. freepik
21.06.2023 14:30

Latem upały dają się we znaki każdemu. Dlatego lepiej się do tego dobrze przygotować. Pomocny będzie choćby wiatrak. Warto jednak poznać inny sposób na upał.

Wysokie temperatury nie działają na nas korzystnie. Nocą nie pozwalają nam spać nawet przy otwartym oknie. Dlatego mamy dla ciebie trik, dzięki któremu lepiej zniesiesz uroki lata.

Jak radzić sobie z upałem?

Upał potrafi nieźle doskwierać. Dlatego tak ważne jest, aby przede wszystkim zadbać o odpowiednie nawodnienie i cień. Szacuje się, że w ciągu dnia powinniśmy wypić 2-3 litry wody. Kiedy się pocimy, to zapotrzebowanie na wodę może być odczuwalne bardziej. Nie poleca się pić kawy ani słodkich napojów. Wzmagają dodatkowo pragnienie i podnoszą cukier. Chociaż w upalne dni nie ma nic lepszego niż zimne piwko, raczej też powinniśmy go unikać. Dlaczego? Ponieważ rozszerza naczynia krwionośne, powoduje wahania ciśnienia i działa moczopędnie. Co zatem robić, aby ochłodzić się w takie dni? Mamy sposób na upał, który stosowali Egipcjanie!

Obraz

Tani sposób na upał

Nasz trik nie tylko jest skuteczny, ale nie wydasz na niego ani grosza! Zainspirowali nas do jego zastosowania Egipcjanie, którzy jak wiadomo, na co dzień borykają się z ogromnymi upałami, a za starożytnych czasów nie mieli klimatyzacji. Jak sobie radzili? To proste! Zawieszali w oknach wilgotne tkaniny. Parująca z nich woda, absorbowała ciepło, dzięki czemu obniżała temperaturę pomieszczenia. Zapomnij o wiatraku i wysokim zużyciu prądu w lecie! Namocz delikatnie zasłonki, po czym zawieś je, od razu poczujesz różnicę w domu. Możesz też wykorzystać inne rzeczy, jeśli nie masz zasłonek, ważne, aby były wykonane z bawełny - ona najlepiej wchłania wodę. Alternatywnym materiałem będzie len. Idealne też będą ręczniki, choćby ze względu na swoją powierzchnię.

Obraz

Jak chronić się przed upałem?

Stosując nasz trik, pamiętaj, aby na podłodze pod mokrymi zasłonami coś położyć. W ten sposób kapiąca z nich woda jej nie zamoczy. Wymieniaj je również, ponieważ zbyt długo pozostawione mokre zasłony są idealnym siedliskiem dla grzybów i pleśni, a te są szkodliwe dla zdrowia. Dlatego dbaj o ich regularne pranie. Jeśli masz żaluzje, w czasie mocnych upałów zasłoń je, wtedy zatrzymasz chłód w domu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także