PoradySprzątanieZawsze robię zapas przed świętami. Uratowała niejeden poplamiony obrus

Zawsze robię zapas przed świętami. Uratowała niejeden poplamiony obrus

Tłuste plamy na obrusie nie będą już problemem
Tłuste plamy na obrusie nie będą już problemem
Źródło zdjęć: © Genialne | genialne

17.12.2023 11:28, aktual.: 17.12.2023 11:46

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Biały obrus po świętach ma na sobie tłuste plamy? Wywabienie ich to prawdziwa katorga, zwłaszcza gdy nie zadziałasz w odpowiednim czasie. Na szczęście istnieje kilka domowych sposobów, które skutecznie usuwają nawet najtrwalsze zabrudzenia. Większość produktów masz w domu, a jeden zapewne znajdziesz w garażu.

Wigilia jest okazją do ucztowania, dlatego pojawienie się plam na obrusie nie powinno nas dziwić. Wystawianie najlepszego nakrycia bywa ryzykowne, lecz nawet jeśli się zabrudzi, można go łatwo wyczyścić. Wystarczy kilka domowych produktów jak mąka ziemniaczana, płyn do naczyń czy benzyna. Każdy z tych środków działa na tłuszcz i przebarwienia. Koniecznie sprawdź, jak i kiedy należy zaaplikować konkretny środek.

Plamy na obrusie nie będą już problemem

Po pierwszych wspólnie wyprawionych świętach miałam duży problem z dopraniem obrusa, który pokrywało mnóstwo plam z jedzenia. Komuś wylał się barszcz, dziecko upuściło jedzenie i tak oto mój śnieżnobiały obrus stał się abstrakcyjnym dziełem sztuki. Standardowe pranie z kapsułką nie na wiele się zdało, a ja szukałam sposobu na to, jak odplamić materiał. Postanowiłam wykonać test i każdą plamę natarłam innym specyfikiem. Efekty przerosły moje oczekiwania!

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Największe plamy potraktowałam standardowym płynem do mycia naczyń. Zadaniem tego detergentu jest usuwanie tłuszczu z naczyń, dlatego wykorzystanie go na materiale wydało się bardzo rozsądne. Kilka plam pokryłam zasypką z mąki ziemniaczanej, która ma właściwości absorbujące. Proszek najlepiej wetrzeć w zabrudzenie i dać mu chwilę na działanie. Ten sposób jest rekomendowany na wszystkich delikatnych tkaninach jak jedwab czy kaszmir, dlatego warto o nim pamiętać, gdy poplamisz sobie ubranie. Jeśli nie masz pod ręką mąki, bardzo podobne działanie uzyskasz za pomocą sproszkowanej kredy.

Co jeszcze działa na tłuste plamy?

Możliwości usuwania zabrudzeń w dalszym ciągu się nie kończą. Internet mówił, że na tłuste plamy najlepsza jest benzyna. Chciałam to przetestować, więc skropiłam jedną plamę tym płynem. Jeśli chcesz jej użyć, koniecznie rób to na zewnątrz lub przy otwartym oknie. Wdychanie jej oparów przez dłuższy czas może być szkodliwe dla organizmu. Tę metodę najlepiej stosować na grubych tkaninach, z których bardzo trudno wywabić tłuszcz.

Plama na koszuli
Plama na koszuli© Freepik | mistergotjj

W przypadku tłustych plam, które są stare i dobrze utrwalone, warto skorzystać z rozpuszczalnika. Postępuj podobnie jak w przypadku benzyny, by nie odczuć nieprzyjemnych skutków ubocznych wdychania oparów. Jeśli obrus ma jakiś intensywny kolor, najlepiej wykonać próbę na niewidocznym miejscu. Może się okazać, że rozpuszczalnik jest zbyt mocny i zamiast wywabić plamę, odbarwi tkaninę na dobre. Czysty alkohol działa podobnie, lecz nie jest tak mocny, dzięki czemu nie musisz się obawiać odbarwień i uszkodzenia tkaniny. Warto mieć w domu zapas czystej wódki, którą potraktujesz plamy na obrusie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także