Podziel się napojem z anturium. Liście przestaną usychać, a kwiat odżyje
Moja mama zawsze miała piękne anturium, dlatego postanowiłam wyhodować równie bujną roślinę w swoim domu. Niestety mimo dobrych chęci, kwiat nie wygląda jak z wystawy. Nie ma szkodników i chorób, a mimo to marnieje w oczach. Kiedy poprosiłam mamę o pomoc, ta poradziła mi, bym przygotowała pewien napar, który błyskawicznie odżywi roślinę.
13.12.2023 16:22
Zima to okrutny czas dla roślin. Brak dostatecznej ilości słońca, chłód i okres grzewczy sprawiają, że kwiaty przestają rosnąć i wegetują aż do wiosny. Jedną z ofiar jest anturium, którego liście zaczynają wysychać i opadać. Powodów tego zjawiska jest cała masa, lecz roślina szczególnie źle znosi przeciągi, suche powietrze i przegrzanie. Brak odpowiedniego miejsca i składników odżywczych powodują, że anturium powoli umiera.
Jak zadbać o anturium zimą?
Obumieranie liści to przykre zjawisko, które spotyka większość właścicieli tej rośliny. Stworzenie odpowiednich warunków nie jest trudne, lecz wymaga podstawowej wiedzy na temat roślin. Doniczki najlepiej stawiać na stanowiskach wschodnich i zachodnich, by było dostatecznie jasno, lecz promienie słoneczne nie padały bezpośrednio na liście. Roślina nie lubi ciągłego podlewania, ale potrzebuje wilgotnego powietrza. W sezonie grzewczym trzymaj ją daleko od kaloryfera i przeciągu, a stawiaj blisko nawilżacza. Jeśli nie masz tego gadżetu, co tydzień spryskaj anturium przegotowaną wodą.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jeśli zauważysz, że liście zaczynają wysychać, koniecznie znajdź przyczynę. Jeśli jest to efekt grzyba lub szkodnika, trzeba bezwzględnie wyciąć zarażone części i pozbyć się problemu. Gdy roślina jest zdrowa, ale zaczyna wysychać, obetnij tylko suche fragmenty, by uratować jak najwięcej liści. Bez nich proces fotosyntezy nie będzie możliwy, a roślina nie będzie mieć energii, by wzrosnąć. Podstawą do wycięcia całego liścia jest zajęcie martwą tkanką 50 proc. powierzchni. W takim wypadku lepiej się go pozbyć.
Napar pobudzający anturium
Jeśli marzysz o bujnej roślinie, która wygląda niczym z okładki magazynu florystycznego, koniecznie zadbaj o jej podłoże. Musi być lekkie, oddychające i przepuszczalne. Najlepiej wykorzystać mieszankę ziemi z korą sosnową. Co jakiś czas dokarmiaj roślinę domowym nawozem, który można przygotować na dwa sposoby.
Zacznij od zaparzenia mocnej zielonej herbaty. Na litr wody wykorzystaj dwie torebki lub cztery łyżeczki herbaty liściastej. Całość zaparz przez ok. 20 min i odcedź napar do osobnego pojemnika. Podlewaj anturium połową nawozu i powtórz zabieg za ok. 15 dni.
Druga opcja to wykorzystanie jogurtu naturalnego w proporcji dwie łyżki stołowe na litr wody. Biały płyn aktywuje mikroflorę gleby i pobudzi anturium do wzrostu, a nowe mocne liście zaczną się pojawiać już po kilku tygodniach od aplikacji nawozu.