PoradyLajfhakiZdążysz jeszcze posadzić. Wiosną sąsiedzi zzielenieją z zazdrości

Zdążysz jeszcze posadzić. Wiosną sąsiedzi zzielenieją z zazdrości

Cercis wiosną zachwyca różowymi kwiatami. Fot. Pixabay
Cercis wiosną zachwyca różowymi kwiatami. Fot. Pixabay
25.08.2023 07:56

Jeśli chcesz, by twój ogród w kolejnym sezonie zachwycał niezwykłą roślinnością, powinieneś pomyśleć o tym już teraz. Jeszcze nie jest za późno by zasadzić cercis. To niezwykłe drzewo wygląda wprost zachwycająco o każdej porze roku.

Cercis canadenis znany również jako judaszowiec kanadyjski to sporych rozmiarów drzewo, które słynie przede wszystkim ze swoich pięknych, różowych kwiatów. Zasadź go w ogrodzie we wrześniu, a wiosną wszyscy będą zazdrościli ci tej pięknej rośliny. Oto co powinieneś wiedzieć, zanim przystąpisz do pracy.

Dlaczego warto zasadzić cercis w ogrodzie?

Największą zaletą judaszowca jest jego efektowny wygląd. Wiosną, jeszcze zanim wypuści liście, z jego gałęzi wyrasta mnóstwo różowych kwiatów. Drzewo prezentuje się wtedy wyjątkowo malowniczo i nadaje ogrodowi romantycznego klimatu. Wraz ze zmianą pór roku cercis zmienia swój wygląd. Latem jego liście w kształcie serca są zielone, a jesienią żółte i pomarańczowe. Zawsze zwracają się w stronę słońca, tworząc złudzenie, że każdy kolejny listek jest kopią poprzedniego. Pod koniec jesieni na gałązkach pojawiają się natomiast nasiona w czerwonych strąkach, dzięki którym roślina nadal prezentuje się wyjątkowo pięknie. To wszystko sprawia, że cercis jest doskonałą ozdobą każdego ogrodu.

Cercis to doskonała ozdoba ogrodu o każdej porze roku. Fot. Pixabay
Cercis to doskonała ozdoba ogrodu o każdej porze roku. Fot. Pixabay

Jak sadzić i pielęgnować drzewo judaszowca?

Jak wspomnieliśmy, wrzesień to idealny czas, by zasadzić cercis w ogrodzie. Jeśli chcesz to zrobić, musisz przygotować dla niego sporo miejsca. Drzewo może osiągnąć nawet 15 m wysokości i ma dość rozłożyste gałęzie. Oczywiście nie od razu judaszowiec będzie tak wielki. Będziesz musiał zaczekać na to wiele lat, ale warto od razu zadbać o zapewnienie roślinie odpowiedniego stanowiska. Wybierz miejsce słoneczne i osłonięte od wiatru. Zadbaj o to, by cercis rósł w żyznej glebie. Do sadzenia wybierz sadzonkę przynajmniej 4-letnią. Taki wiek gwarantuje, że uprawa będzie przebiegać pomyślnie, a drzewo szybko zakwitnie i będzie zachwycać różowymi kwiatami.

Jak przezimować cercis?

Judaszowiec jest drzewem odpornym na niskie temperatury i zwykle nie wymaga żadnego zabezpieczenia na okres zimowy. Niemniej młode, dopiero co wsadzone do ziemi drzewo należy zabezpieczyć przed jego pierwszą zimą w gruncie. Pomyśl o odpowiedniej ochronie dla systemu korzeniowego. Dobrze sprawdzi się gruba warstwa ściółki z kory lub kompostu.

Cercis potrzebuje sporo miejsca w ogrodzie. Fot. Pixabay
Cercis potrzebuje sporo miejsca w ogrodzie. Fot. Pixabay
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także