Nadchodzi czas sadzenia czosnku wiosennego. Nie zagap się i pilnuj terminu
Już wkrótce będziesz mógł zasadzić czosnek wiosenny. Jego uprawa nie jest trudna, lecz trzeba pilnować konkretnych terminów. Zbyt wczesna bądź późna reakcja osłabi warzywo, a plony będą mniej zadowalające. Ważna jest temperatura, jakość ziemi czy poziom nawodnienia. Na co jeszcze zwrócić uwagę?
06.02.2024 12:38
Czosnek wiosenny to wspaniałe warzywo, które możemy uprawiać na swoich grządkach. Dzięki temu oszczędzamy na kupowaniu sklepowego produktu, który nie zawsze jest najwyższej jakości. Jeśli liczysz na wiele dużych główek, musisz się nim odpowiednio zająć. Już wkrótce pierwszy termin sadzenia, którego nie możesz przegapić.
Kiedy sadzić czosnek wiosenny?
Jak sama nazwa wskazuje, jest to wczesna odmiana warzywa, która będzie dawała plony już na początku lata. Nie każdy gatunek czosnku nadaje się do tego typu rozsady, dlatego warto postawić na dwie odmiany: "Jankiel" lub "Jarus". Kiedy pozyskasz sadzonki, sprawdź, czy nie są nadgniłe bądź nadmiernie wysuszone. Jakość ząbków jest bardzo ważna i nie należy jej lekceważyć.
Sadzenie czosnku wiosennego odbywa się już pod koniec marca, lecz trzeba mieć na uwadze warunki panujące na zewnątrz. Jeśli w dalszym ciągu odczuwalne są minusowe temperatury, trzeba powstrzymać się na kilka dni, aż pogoda się ustabilizuje. W tym okresie ziemia powinna być lekko przesuszona, ale dostatecznie pulchna, by dało się ją przekopać i nawieźć. Jeśli tak jest, możesz przygotować ząbki do sadzenia.
Pamiętaj, że odkładanie decyzji o sadzeniu nie jest dobrym ruchem. Jeśli pogoda jest sprzyjająca, a ziemia dostatecznie miękka, sadzonki powinny zostać zaaplikowane nie później niż w połowie kwietnia. W innym wypadku mogą się słabo ukorzenić, co skutkuje kiepską kondycją liści i brakiem główek w ziemi.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak sadzić czosnek?
Jeśli nie masz grządek, możesz zasadzić czosnek w donicy lub małym warzywniaku. Warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów, które decydują o tym, czy warzywo będzie obfitowało w bogate plony. Robiąc dziurki na ząbki, nie przekraczaj maksymalnej głębokości 3-5 cm. Odległość między rzędami czosnku powinna wynosić ok. 20 cm. Same ząbki powinny być sadzone w odległości mniej więcej 7 cm.
Podczas wkładania ząbków do ziemi, wybieraj te o większej masie. Prawdopodobieństwo rozwinięcia się "cebulki" będzie dużo większe. Przed sadzeniem dobrze jest wzbogacić ziemię o odżywczy nawóz. Najlepiej, gdyby był to organiczny kompost, lecz odżywka ze sklepu też będzie skuteczna. Czosnek podlewamy raz w tygodniu, tak by ziemia była lekko wilgotna.
Na sam koniec warto wspomnieć o pielęgnacji czosnku podczas okresu wzrostu. Warzywo nie lubi mieć w pobliżu żadnych chwastów, dlatego warto korzystać z metody naturalnego ściółkowania. Ograniczy ona możliwość wzrostu innych roślin, a także ochroni ziemię przed nadmiernym parowaniem wody.