Nemo umie liczyć. Zdumiewający talent słynnych ryb
Chyba każdy zna słynną rybkę kojarzoną z animowanym filmem Pixara pt. "Gdzie jest Nemo?". W rzeczywistości jest to gatunek ryby o nazwie błazenek. Według naukowców rybki te potrafią...liczyć! Ich zaskakująca umiejętność ma dla nich bardzo ciekawe zastosowanie.
''Gdzie jest Nemo?" to amerykański film animowany, który miał swoją premierę w 2003 roku. Produkcja ta odniosła spektakularny i światowy sukces. Warto podkreślić, że otrzymała Oscara za najlepszy film animowany. Fabuła tej produkcji opowiada o przygodach błazenka Marlina, który wyrusza na pomoc swojemu synkowi. Uprowadzona rybka Nemo musi nauczyć się funkcjonować poza rafą koralową.
Dzięki temu filmowi błazenki stały się niezwykle rozpoznawalne. Należy podkreślić, że rybki te to Amphiprion, czyli rodzaj małych, morskich stworzeń okoniokształtnych z rodziny garbikowatych. Zwane są również często błazenkami oraz rybami ukwiałowymi. Co ciekawe, według doniesień naukowców, stworzenia te potrafią liczyć!
Czy rybka Nemo potrafi liczyć?
Po międzynarodowym sukcesie filmu wiele dzieci zaprowadziło swoich rodziców do sklepów zoologicznych w celu zakupu tej charakterystycznej rybki. Dzięki temu sprzedawcy nauczyli się szybko rozpoznawać zwykłego błazenka jako filmową rybkę Nemo. Naturalnym środowiskiem tych ryb są wody przybrzeżne, w szczególności rafy koralowe mórz tropikalnych. Błazenki można również spotkać w Oceanie Indyjskim oraz w Oceanie Spokojnym.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Pachnące mieszkanie
W rzeczywistości gatunek tych podwodnych stworzeń jest bardzo zadziorny i skutecznie przepędza każdego osobnika, który chciałby zamieszkać na ich terenie. Błazenki są bardzo terytorialne. Badaczka Kina Hayashi z Instytutu Nauki i Technologii Okinawy w Japonii odkryła, że rybki te potrafią liczyć! Umiejętność tą wykorzystują przede wszystkim do rozpoznawania swoich wrogów!
Błazenki liczą prążki na ciałach swoich wrogów
Według ustaleń japońskich naukowców, błazenki potrafią liczyć prążki na ciele swoich intruzów. Robią to w celu odróżniania na swoim terenie obcych ryb z innego gatunku. Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie "Journal of Experimental Biology". Możemy się z nich dowiedzieć, że w celu weryfikacji teorii o liczeniu, naukowcy wyhodowali całą ławicę błazenków.
Dzięki temu eksperymentowi badacze mogli się upewnić, że wychowane w akwarium ryby nigdy do tej pory nie widziały przedstawicieli innych gatunków ryb. Następnie eksperci zdecydowali się sfilmować reakcje wyhodowanych rybek na pojawienie się w akwarium innych gatunków błazenków. Okazało się, że rybki te, gdy w okolicy zauważyły innego błazenka, np. z trzema białymi paskami, to w większości przypadków przystępowały do ataku!