Ziemniaki jędrne i twarde aż do wiosny. Już nie przechowuję ich inaczej
Robienie zakupów u gospodarzy, którzy sprzedają warzywa i owoce z własnych upraw, jest coraz bardziej popularne. Rolnicy chętnie sprzedają płody rolne, w tym m.in. ziemniaki od razu w większych ilościach, więc można spokojnie zrobić u nich zapasy na całą zimę. Jeśli się na to zdecydujesz, powinieneś wiedzieć, jak przechowywać ziemniaki, by nie usychały i nie kiełkowały.
19.10.2023 10:50
Ziemniaki to w wielu domach jeden z najbardziej podstawowych produktów. Podajemy je jako dodatek do mięs oraz ryb, wrzucamy do zup, sałatek i wielu innych potraw. Jeśli dla ciebie również są ważnym elementem codziennej diety, możesz kupić je przed zimą w dużym worku (zwykle mieści od 15 do 30 kg bulw). W takim przypadku musisz jednak odpowiednio zabezpieczyć swoje zapasy. Jeśli umieścisz je w zbyt ciepłym i wilgotnym miejscu, zaczną usychać i kiełkować.
Jakie kartofle można przechowywać zimą?
Zanim zrobisz zapasy na zimę, powinieneś wiedzieć, że nie wszystkie odmiany ziemniaków nadają się do przechowywania. Zdecydowanie nie powinieneś magazynować wczesnych odmian. Wybierz jeden z gatunków późno dojrzewających (rozpoznasz je po tym, że ich skórka jest dość gruba i nie złuszcza się pod naciskiem palców). Pamiętaj również, by wybrać bulwy, które są jędrne, twarde i nie mają śladów uszkodzeń oraz pleśni. Jeśli wśród kupionych ziemniaków widzisz jakieś kiełkujące nadpsute lub zgniłe, od razu je wyrzuć.
Jak przechowywać ziemniaki?
Jak wspomnieliśmy, ziemniaki nie powinny być przechowywane w cieple i wilgoci. Szkodzi im także ekspozycja na słońce. Najlepiej jest umieścić je w miejscu chłodnym (optymalna temperatura to 5-7°C), zacienionym i posiadającym dobrą wentylację. Idealnie nadają się do tego piwnica oraz spiżarnia. Unikaj foliowych worków, ponieważ w nich ziemniaki szybko zaczną kiełkować, a następnie gnić. Bulwy wsyp do pojemnika z otworami, które zapewnią przewiew. Dobrze sprawdzi się np. drewniana skrzynka. Do bulw wrzuć trochę zebranych jesienią kasztanów oraz żołędzi. Pierwsze zapobiegną kiełkowaniu, a drugie — utracie wilgoci i usychaniu. W żadnym wypadku nie myj ziemniaków, które zamierzasz przechowywać zimą, ponieważ szybciej się zepsują. Oczyść je tylko z nadmiaru ziemi.
Jak przechowywać ziemniaki, kiedy nie masz piwnicy?
Jeśli nie masz piwnicy ani spiżarni (lub zabrakło w nich miejsca), ale dysponujesz ogrodem, możesz przechowywać ziemniaki w inny sposób. Wykop w ziemi dół o głębokości 1 m i średnicy ok. 50 cm. Na dnie ułóż siatkę ochronną lub warstwę gałęzi. W ten sposób zabezpieczysz zapasy przed gryzoniami, które zimą z pewnością będą szukały pokarmu, gdzie się da. Umieść w dołku również warstwę słomy, która zapewni izolację cieplną. W tak przygotowanym zagłębieniu umieść ziemniaki. Na koniec przykryj je warstwą słomy i przysyp ziemią, by utworzyć kopiec. Tak zabezpieczone ziemniaki przetrwają całą zimę.