PoradyLajfhakiZimą uprawiam ogórki na parapecie. Są o wiele lepsze niż te ze sklepu!

Zimą uprawiam ogórki na parapecie. Są o wiele lepsze niż te ze sklepu!

jak hodować ogórki zimą, fot. Getty Images
jak hodować ogórki zimą, fot. Getty Images
05.10.2023 10:48

Sklepowe ogórki podczas zimy są zazwyczaj bez smaku. Rezygnujemy z ich kupna, gdyż cena w stosunku do jakości jest raczej nieadekwatna. Mamy czekać do kolejnego sezony, by znów cieszyć się ich smakiem? Otóż nie. Zimą możesz hodować swoje ogórki na parapecie, a my podpowiemy ci, jak się do tego zabrać.

Świeże ogórki zimą to nie żart, wystarczy dobrze to zaplanować, a owoców będzie pod dostatkiem. Uprawa tego warzywa w domu może się wydawać niemożliwa, lecz jak najbardziej jesteśmy w stanie to zrobić. Musisz jedynie poświęcić trochę pracy nad tym, by miały odpowiednie warunki do rozwoju. Poniżej wyjaśniamy krok po kroku jak się do tego zabrać.

Czy każdy rodzaj ogórków nadaje się do hodowania w domu?

Jeśli chcesz zrobić mini grządki na parapecie, koniecznie zaopatrz się w odpowiednie nasiona. Nie każde się do tego nadają, gdyż zimowe warunki są zdecydowanie trudniejsze i nie mówimy tu tylko o niskich temperaturach. Głównym problemem jest brak zapylaczy, które przenosiłyby pyłek z kwiatów. Postaw na nasiona partenokarpiczne, których kwiaty nie wymagają zapylenia. Warto również poczytać o tym, jakie warunki sprzyjają danej roślince. Zimą dni są krótkie i szare, dlatego trzeba mieć to na uwadze. Najlepsze odmiany, które dadzą radę wydać owoce to: Dar czy Partner F1.

Obraz

Jak hodować ogórki zimą? Zadbaj o stanowisko i nawóz

Stanowisko z ogórkami musi być dobrze nasłonecznione, wolne od przeciągu i wiatru. Ogórkom nie będzie przeszkadzał lekki cień, o ile zaczniesz naświetlać je specjalnymi lampami o barwie czerwonej i niebieskiej oraz ultrafioletem i podczerwienią. To właśnie te fale pomogą przeprowadzić fotosyntezę w liściach. Żyzna, przepuszczalna gleba i wysoka temperatura w granicach 20-24 stopni, to podstawowe warunki bytowe, jakie musisz zapewnić warzywom. Liście należy zraszać mgiełką, a ziemię podlewamy ciepłą wodą tylko wtedy, gdy jest naprawdę sucha. Co dwa tygodnie podlewaj glebę mieszanką ze sklepu lub taką przygotowaną samodzielnie w domu. Wystarczy w litrze przegotowanej wody rozpuścić łyżeczkę kurkumy i łyżkę sody oczyszczonej. Odstawiamy mieszankę na dwie godziny i rozcieńczamy w trzech litrach przegotowanej wody.

Obraz
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także