3 najważniejsze domowe nawozy, które powinien znać każdy ogrodnik
Do uprawy roślin nie wystarczy tylko odpowiednie stanowisko lub regularne podlewanie. Ważne jest także nawożenie, które poprawia kwitnienie i stymuluje kwiaty, owoce i warzywa do wzrostu. Sprawdź jak przygotować domowe nawozy do roślin ogrodowych.
W okresie wiosenno-letnim wiele roślin potrzebuje odpowiednich substancji odżywczych. Często nie mogą one same zapewnić sobie same wszystkich minerałów, ponieważ gleba, w jakiej są, jest wyjałowiona. Dlatego należy zadbać o ogród poprzez użycie domowych i skutecznych preparatów.
Skuteczne i ekologiczne domowe nawozy do roślin ogrodowych
- Skorupki po jajkach to ekologiczny nawóz bogaty w wapń, krzem, fluor oraz cynk. Dlatego są źródłem witamin dla lawendy, oleandrów, piwonii, liliowców, cukinii, tulipanów oraz pomidorów lub ogórków. Nie zaleca się stosować tej odżywki do paproci, wrzosów i storczyków. Na początek trzeba rozkruszyć skorupki, a następnie wysypać je pod rośliny, gdzie zaczną się rozpuszczać i użyźniać glebę. Dodatkowo uchronią uprawy przed ślimakami, dla których będą stanowić barierę nie do przejścia. Zmielone skorupki można dodać do ziemi podczas przesadzania roślin lub przygotować z nich wywar. Wystarczy do pokruszonych skorupek dodać wodę i poczekać tydzień, po tym czasie odżywka nadaje się do podlewania.
- Skórki po bananach, to nie typowy, ale bardzo skuteczny sposób na dostarczenie roślinom m.in. potasu i fosforu. Podlane nawozem z nich pomidory, ogórki oraz róże będą rosły bujnie i długo, bez ataków szkodników i chorób grzybiczych. Do przygotowania trzeba wysuszonej skórki po bananie, którą wystarczy pokroić na mniejsze kawałki, a następnie wrzucić do dużego słoja. Dopiero wtedy zalewa się je ciepłą wodą i odstawia w ciemne oraz ciepłe miejsce na dwa dni. Na koniec wystarczy roztwór rozcieńczyć z wodą, a znakomicie sprawdzi się nie tylko do podlewania, ale i zraszania roślin. Warto pamiętać o tym, aby zakupić banany ekologiczne, które będą o wiele zdrowsze.
Odżywka z popiołu drzewnego
Powstaje w wyniku spalenia biomasy w grillu lub kominku, ale nie należy się go pozbywać, bo zawiera w sobie istną bombę witaminową. Warto dodać, że można stosować popiół w ogrodzie zarówno na wiosnę, jak i jesień, ale ważne jest, aby nie był pozostałością po drewnie np. kolorowym, impregnowanym lub lakierowanym. W składzie popiołu znajdują się: potas, fosfor, wapń, magnez oraz krzem, które łatwo wsiąkają w glebę. Odżywka ta będzie najlepsza dla bukszpanu, derenia pospolitego, jaśminowca i głogu oraz cebuli. Też można sypać go wokół roślin, które upodobały sobie ślimaki. Popiół jest idealną ochroną takich roślin przed tymi szkodnikami.