PoradyZjadam, a skórkę oddaję ślimakom. Tak szybko pozbywam się ich z ogrodu

Zjadam, a skórkę oddaję ślimakom. Tak szybko pozbywam się ich z ogrodu

Skuteczna pułapka na ślimaki przyciąga je zapachem 1 owocu. Fot. Freepik
Skuteczna pułapka na ślimaki przyciąga je zapachem 1 owocu. Fot. Freepik

04.09.2023 15:34

Gdy w ogrodzie pojawiają się ślimaki, musisz szybko działać, by nie stracić upraw. Chemiczne trutki mogą być niebezpieczne dla roślin, zwierząt oraz dzieci. O wiele lepszym rozwiązaniem jest prosta pułapka na ślimaki. Wykonasz ją, wykorzystując jeden owoc.

Ślimaki potrafią kompletnie zniszczyć zarówno rośliny uprawne, jak i ozdobne. Na żer wychodzą w nocy, a najdobitniejszymi śladami ich działalności są nieregularne dziury w liściach i płatkach. Za dnia szkodniki chowają się w wilgotnych i chłodnych miejscach, gdzie trudno je znaleźć. Pułapka na ślimaki pomoże ci zwabić je w jedno miejsce, a następnie usunąć z ogrodu. Wystarczy sięgnąć po popularny owoc cytrusowy, by rozwiązać problem.

Jaka pułapka zadziała na ślimaki?

Najprostszym sposobem, by wyłapać ślimaki żerujące w ogrodzie, jest pułapka wabiąca je przyjemnym zapachem. Jeśli lubisz grejpfruty, możesz wykorzystać ich skórki. W ten sposób kuchenny odpad, zanim trafi do kosza, na coś się jeszcze przyda. Ślimaki bardzo lubią zapach tego cytrusa, dlatego wystarczy rozłożyć skórki w różnych miejscach w ogrodzie (daleko od roślin zagrożonych atakiem tych szkodników). Gdy ślimaki zbiorą się przy skórce grejpfruta, będziesz mógł je wyłapać i wynieść w inne miejsce, najlepiej daleko od twojej posesji. Aby ułatwić sobie ten ostatni krok, skórkę możesz położyć na talerzu lub niewielkiej deseczce.

Pułapka na ślimaki z grejpfruta zwabi szkodniki w jedno miejsce. Fot. Freepik
Pułapka na ślimaki z grejpfruta zwabi szkodniki w jedno miejsce. Fot. Freepik

Co jeszcze wabi ślimaki do pułapek?

Jeśli nie jadasz grejpfrutów, pułapka na ślimaki może zostać wypełniona innymi produktami. Mięczaki zwabią również ułożone na talerzu kawałki sałaty, marchwi czy jabłek. Innym sposobem, by je przyciągnąć, jest wysypanie na podstawek płatków owsianych i zwilżenie ich wodą. Owsianka jest dla nich nawet większym rarytasem niż owoce i warzywa. Dobrym rozwiązaniem jest również zastosowanie piwa. Możesz je wylać na talerzyk, ale także wlać do pustej butelki lub kartonu po mleku, a następnie zakopać naczynie w ziemi tak, by wystawał tylko otwór. Taka pułapka na ślimaki ma pewną dodatkową zaletę. Kiedy szkodniki już do niej wpadną, nie będą mogły się wydostać. Używając zwykłego talerza z wabikiem, ryzykujesz, że po zakończeniu uczty nieproszeni goście ponownie ruszą w kierunku grządek.

Pułapka na ślimaki szybko rozwiąże problem. Fot. Pixabay
Pułapka na ślimaki szybko rozwiąże problem. Fot. Pixabay

Co odstrasza ślimaki?

Zamiast wyłapywać ślimaki i wynosić poza ogród, wolałbyś je odstraszać? Jest kilka rzeczy, które możesz wykorzystać, by osiągnąć ten cel.

  • Rozsyp wokół grządek fusy po kawie lub pokruszone skorupki jaj. Sypka zapora będzie dla mięczaków nie do pokonania. Kawa dodatkowo odstraszy je swoim zapachem.
  • Ślimaki zniechęci do żerowania w okolicy również zapach cynamonu. W tym przypadku również najlepiej jest rozsypać go wokół grządek.
  • Rozwiń przy grządkach taśmę miedzianą lub załóż miedziane pierścienie na łodygi roślin. Miedź odstrasza ślimaki, ponieważ powoduje porażenie ich układu nerwowego.
  • Rozłóż między grządkami liście narecznicy samczej. Ta trująca odmiana paproci sprawi, że szkodniki będą trzymały się z daleka.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także