PoradyLajfhakiZmiksuj i podlej fuksję. Obsypie się pięknymi kwiatami jak nigdy!

Zmiksuj i podlej fuksję. Obsypie się pięknymi kwiatami jak nigdy!

jak uprawiać fuksję fot. genialne.pl
jak uprawiać fuksję fot. genialne.pl

29.06.2023 11:58

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kwiat ten zyskał popularność dzięki charakterystycznym dzwonkowatym kwiatom. Dlatego często można go zobaczyć na balkonach i tarasach, które ozdabia wieloma kolorami. Sprawdź co zrobić, żeby fuksja kwitła.

Roślina ta zwana jest także ułanką i pochodzi z rodziny wiesiołkowatych. W naturalnym środowisku można ją spotkać w Nowej Zelandii, Tahiti, a niektóre odmiany nawet w Ameryce Środkowej oraz Południowej. Największym atutem fuksji jest jej kolor, ponieważ może występować w wielu odcieniach np. różu, czerwieni, purpurze i bieli. W naszym klimacie rośliny te są jednoroczne, ale jeśli są odpowiednio pielęgnowane, to mogą przetrwać kilka sezonów.

Jak uprawiać fuksję?

Nadaje się ona do uprawy domowej oraz ogrodowej, przez co może kwitnąć bardzo długo niezależnie od pory roku. Jednak kluczem do bujnego wzrostu, jest jej odpowiednia pielęgnacja:

  • najlepiej rośnie w zacienionych miejscach, ponieważ nie służy jej słońce. Warto zadbać, aby było to stanowisko osłonięte od wiatru;
  • roślina ta potrzebuje dobrze przepuszczalnej i żyznej gleby, która będzie miała odczyn lekko kwaśny;
  • fuksję podlewać należy systematycznie dużą ilością wody. Mimo to nie wolno dopuścić do przelania, ponieważ korzenie rośliny zaczną gnić;
  • rozmnażanie wykonuje się poprzez sadzonkowanie, które jest niezwykle proste;
  • nawożenie to równie ważny aspekt, który sprawi, że fuksja szybko i zdrowo urośnie. Najlepszymi nawozami będą te z dużą ilością azotu, potasu i fosforu.
Obraz

Czego nie lubi fuksja?

Wystawienie rośliny na mocne słońce może ją poważnie uszkodzić, a nawet wywołać plamy na liściach. Dodatkowo nie należy zraszać rośliny, bo prowadzi to do rozwoju pleśni, jak również nie zaleca się nadmiernego podlewania. Zbyt obfite nawożenie też nie jest wskazane, ponieważ fuksja może brązowieć i usychać. Mrozy i niskie temperatury są dla kwiatu zabójcze, dlatego w okresie zimowym należy przenieść fuksję w ciepłe miejsce oraz ograniczyć podlewanie. Jednak kluczem do sukcesu jest obserwacja rośliny, która sama swoim wzrostem pokazuje, czego jej potrzeba.

Obraz

Co zrobić, żeby fuksja kwitła?

Jeśli mimo prawidłowych warunków roślina nie kwitnie, to warto zadbać o jej odżywienie. Dlatego najlepiej wykonać domowy nawóz przygotowany samodzielnie. Wystarczy wziąć rzodkiewkę, która jest prawdziwą bombą witaminową i zblendować ją z 1 litrem wody, a następnie przecedzić przez sitko. Powstały płyn należy stosować raz na dwa tygodnie, a fuksja obsypie się pąkami.