PoradyOrganizacjaZobacz, co dajesz swojemu psu. Nauczyć się czytać etykiety karmy

Zobacz, co dajesz swojemu psu. Nauczyć się czytać etykiety karmy

Posiadanie psa to nie tylko obowiązek wyprowadzania go na spacery czy rutynowe kontrole u weterynarza. Aby pupil był zdrowy, silny i żył jak najdłużej musi mieć odpowiednią dietę. Karma dla psa powinna być tak samo zbilansowana jak ludzkie pożywienie. Przed zakupem kolejnej puszki, upewnij się, że pokarm jest odpowiedni dla twojego pupila.

Pies je posiłek
Pies je posiłek
Źródło zdjęć: © via Getty Images | Sally Anscombe

Świadomi właściciele czworonogów wiedzą, że dobra karma dla psa to podstawa. Powinna być dopasowana do rasy, a jej skład jak najbardziej naturalny. Przed każdym zakupem trzeba dokładnie sprawdzić etykietę. To właśnie tak dowiesz się, czy karma nadaje się dla twojego psa.

Potraktuj psa jak członka rodziny i kup mu najlepszą karmę

Jeśli zastanawiasz się, jak kupić odpowiednią karmę, podejdź do tematu podobnie jak w przypadku jedzenia dla ludzi. Czy chcesz jeść konserwanty, mięso oddzielane mechanicznie i wypełniacze? Dokładnie tak samo jest w przypadku karmy, która powinna być bogata w mięso, warzywa, owoce i zioła. Karma dla psa powinna być tak samo wartościowa jak ludzkie jedzenie.

Wchodząc w alejkę z karmami dla zwierząt, można dostrzec, że puszki wyglądają bardzo podobnie i wszystkie oferują "najwyższą jakość" i "szczęśliwego pupila". Wszystko się zmienia po przeczytaniu etykiety ze składem. Zamiast naturalnych składników można się dowiedzieć, że karma pełna jest zapychającego zboża i konserwantów, które są zakazane w ludzkim przemyśle spożywczym.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Lodówka i przetrzymywanie żywności

Jak wybrać najlepszą karmę dla psa?

Najważniejszy jest skład komponentów karmy. Ma on charakter listy składników, którą opisuje się na dwa sposoby. Pierwsza to operowanie kategoriami surowców (mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego, warzywa, zioła, tłuszcz). Druga opcja to wymienienie poszczególnych składników (kurczak, wątróbka, marchew, ziemniaki, groch). Tak łatwiej rozpoznać, co znajduje się w składzie karmy dla pupila.

Głównym składnikiem w karmie dla psa powinno być mięso i surowce pochodzenia zwierzęcego, lecz tutaj trzeba uważać na pewien haczyk. Mięso to wszystkie części zwierząt, które nadają się do jedzenia przez ludzi. Karma dla psa może być wzbogacona o podroby, które są pełne witamin i minerałów. Najgorzej jest w przypadku MOM, czyli mięso oddzielone mechanicznie. Jest tanie i łatwo nim uzupełnić karmę dla psa, co niestety nie powinno mieć miejsca.

Kolejnym zapychaczem, na który warto uważać to zboża. Niewielki dodatek na końcu składu nie jest zły, lecz jeśli pojawia się on na samym początku listy (skład układa się procentowo od ilości produktów) to karma nie jest zbyt pożywna i jedynie zaspokaja głód psa. Warzywa i owoce dobrze uzupełniają dietę psa, dlatego ich obecność w składzie jest na wielki plus.

Widzisz ten dodatek w karmie dla psa? Zrezygnuj z jej kupna

Karma dla psa, powinna być pozbawiona wszelkich dodatków kryjących się pod oznaczeniami "E". Są to najczęściej przeciwutleniacze, które spożywane w dużych ilościach mogą mieć szkodliwe działanie. Ich dodatek akceptuje się jedynie w przypadku karm suchych, gdzie po otwarciu mogą być stosowane przez dłuższy czas.

Najpopularniejszy przeciwutleniacz, który można znaleźć w karmie dla psa to etoksychina "E324". Używa się go ze względu na skuteczność i tani koszt produkcji. W Polsce nie można go stosować w jedzeniu dla ludzi, lecz co do karmy dla psów nie ma przeciwwskazań. Jeśli tylko go zobaczysz w składzie, nie kupuj takiej karmy dla dobra swojego psa.