PoradyŻółte liście to sygnał alarmowy! Tylko tak uratujesz swoje pomidory, aby w ogóle dały plon

Żółte liście to sygnał alarmowy! Tylko tak uratujesz swoje pomidory, aby w ogóle dały plon

żółte liście na pomidorach, fot. Youtube/CarolSpeake
żółte liście na pomidorach, fot. Youtube/CarolSpeake

26.07.2023 15:17

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Gdy na pomidorach pojawiają się żółte liście, nie powinieneś tego bagatelizować. Zmiana koloru może oznaczać chorobę lub błędy w pielęgnacji. Jeśli nie zadziałasz odpowiednio szybko, możesz stracić zbiory. Podpowiadamy, jak tego uniknąć.

Uprawa pomidorów wymaga poświęcenia roślinom sporej uwagi. Trzeba odpowiednio nawadniać krzaczki, zapewnić im dostęp do światła słonecznego oraz podpory dla pędów, a także odpowiednio odżywiać, by zdrowo rosły. Żółte liście na pomidorach to znak, że coś poszło nie tak i musisz zacząć działać.

Skąd żółte liście na pomidorach?

Gdy na pomidorach pojawiają się żółte liście, to bardzo zły znak, którego nie powinieneś bagatelizować. Bardzo często jest to sygnał, że rośliny zaczęły chorować. Najczęściej uprawy pomidorów dotyka zaraza ziemniaczana lub szara pleśń. Zdarza się również, że przebarwienia na liściach pojawiają się z powodu niewłaściwej pielęgnacji. Żółknięcie może wynikać z nieodpowiedniego podlewania (zarówno zbyt skąpego, jak i zbyt obfitego), niedoboru lub nadmiaru światła czy uszkodzenia korzeni. Przyczyną problemu może być również niedobór substancji odżywczych w ziemi, czyli zbyt skąpe nawożenie. Żółte liście na pomidorach nie oznaczają, że musisz od razu spisać swoje rośliny na straty. Możesz je uratować, stosując sprawdzony, domowy oprysk.

Żółte liście na pomidorach to zły znak. Fot. Freepik
Żółte liście na pomidorach to zły znak. Fot. Freepik

Co robić, gdy liście pomidorów żółkną?

Gdy zobaczysz żółte liście na pomidorach, nie czekaj ani chwili. Od razu zabierz się za przygotowanie oprysku, który uratuje rośliny.

  • Rozpuść 1 łyżkę sody oczyszczonej w 1 litrze gorącej wody.
  • Dodaj do mieszanki 1 łyżkę suszonych kwiatów rumianku oraz 1 tabletkę aspiryny.
  • Dokładnie wymieszaj preparat i zostaw do wystygnięcia.
  • Kiedy mieszanka będzie już wystudzona, przecedź ją.
  • Rozcieńcz miksturę 2 litrami wody.
  • Stosuj oprysk 2 razy w miesiącu.

Co daje ten oprysk?

Regularne stosowanie oprysku pozwoli uratować uprawę pomidorów. Mieszanka z sodą oczyszczoną, rumiankiem oraz aspiryną to skuteczny sposób na zwalczanie chorób grzybiczych. Używanie jej przyniesie jednak również inne korzyści. Szybko zauważysz, że ten prosty preparat doskonale odżywia twoje pomidory i wspomaga ich wzrost. Dzięki opryskowi krzaczki będą też znacznie odporniejsze na choroby. Dodatkową korzyścią ze stosowania tej mikstury będzie jej pozytywny wpływ na przyszłe zbiory. Dzięki opryskowi twoje plony będą większe oraz lepszej jakości.

Żółte liście na pomidorach to nie koniec świata. Możesz jeszcze mieć udane zbiory. Fot. Freepik
Żółte liście na pomidorach to nie koniec świata. Możesz jeszcze mieć udane zbiory. Fot. Freepik
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także