PoradyZrób jedną rzecz, zanim użyjesz ruszt żeliwny. Wiele osób o tym zapomina

Zrób jedną rzecz, zanim użyjesz ruszt żeliwny. Wiele osób o tym zapomina

jak wyczyścić ruszt na ognisko fot. getty images
jak wyczyścić ruszt na ognisko fot. getty images

29.04.2023 20:21

Ognisko to świetna alternatywa dla grilla. Jeśli masz specjalny ruszt, możesz upiec na nim wszystko, na co tylko masz ochotę. Musisz jednak pamiętać o właściwym myciu i konserwacji tego elementu. W końcu przygotowujesz na nim jedzenie.

Ognisko nie musi wiązać się z jedzeniem wyłącznie ziemniaków zawiniętych w folię aluminiową oraz kiełbasy nadzianej na patyk lub szpikulec. Jeśli kupisz ruszt, upieczesz w nim również inne rodzaje mięsa oraz warzyw, a wszystko to bez konieczności siedzenia długo przy ogniu w tej samej pozycji. Kiedy jedzenie piecze się nad ogniskiem, możesz przygotować sałatkę lub po prostu spędzić miło czas ze współbiesiadnikami. Podpowiadamy, jak wyczyścić ruszt na ognisko, by służył przez długie lata.

Jak wyczyścić żeliwny ruszt na ognisko?

Jeśli kupiłeś ruszt żeliwny, musisz go właściwie zakonserwować już przed pierwszym użyciem. Wypal go w wysokiej temperaturze, by pozbyć się pozostałości po procesie produkcyjnym. Po schłodzeniu nałóż na niego grubą warstwę olejuroślinnego (możesz użyć pędzelka lub rozpylacza), a następnie ponownie wypal, by ulej stworzył powłokę ochronną. A jak wyczyścić żeliwny ruszt, kiedy zakończy się ognisko? Do pracy zabierz się, kiedy jest jeszcze ciepły, ale nie gorący. Zeskrob resztki za pomocą stalowej szczotki. W ten sposób usuniesz spalony tłuszcz, przyprawy, a także rdzę. Następnie umyj ruszt pod bieżącą wodą. Kiedy wyschnie, zakonserwuj go ponownie grubą warstwą oleju.

Jak wyczyścić ruszt na ognisko? Fot. Getty Images
Jak wyczyścić ruszt na ognisko? Fot. Getty Images

Jak wyczyścić stalowy ruszt na ognisko?

Jeśli wybrałeś ruszt ze stali nierdzewnej, nie musisz wykonywać żadnych zabiegów konserwujących przed pierwszym użyciem. Nie są również konieczne żadne specjalne czynności pielęgnacyjne. Ruszt na ognisko wykonany ze stali wyczyścisz podobnie do żeliwnego. Najważniejsza różnica polega na tym, że nie możesz używać szczotki ze stalowym włosiem. Mogłoby to uszkodzić powierzchnię rusztu i sprawić, że szybko przestanie nadawać się do użytku. Zaschnięty tłuszcz oraz resztki zeskrob szczotką z twardym (ale nie metalowym!) włosiem. Następnie zmyj zabrudzenia szmatką zwilżoną w płynie do naczyń.

Jak wyczyścić ruszt na ognisko? Fot. Getty Images
Jak wyczyścić ruszt na ognisko? Fot. Getty Images

Jak jeszcze możesz wyczyścić ruszt na ognisko?

Do czyszczenia rusztu z ogniska możesz wykorzystać te same triki, które sprawdzają się przy myciu rusztu z grilla. Dobrze sprawdzą się:

  • mieszanka octu i płynu do mycia naczyń,
  • pasta z sody oczyszczonej,
  • szorowanie kulką z folii aluminiowej,
  • pocieranie rusztu połówką cebuli.

7 sposobów na udanego GRILLA

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także