Zrób tę jedną czynność i sprawdź czy twoja skóra jest odwodniona. Tak robią lekarze
Prawidłowe nawodnienie organizmu pozwala mu lepiej funkcjonować. Jest to szczególnie ważne w okresie letnim, kiedy temperatura wzrasta, a promienie słoneczne są mocniejsze. Podpowiadamy jak sprawdzić, czy skóra jest odwodniona.
20.06.2023 17:27
Warto pamiętać, że skóra zawsze powinna być utrzymywana w dobrej kondycji. Dlatego tak ważna jest jej prawidłowa higiena oraz pielęgnacja, nie tylko od zewnątrz. Organizm dorosłego człowieka składa się w 65% z wody, która jest niezbędna do wszystkich procesów w nim zachodzących.
Jak sprawdzić czy skóra jest odwodniona?
Istnieje bardzo prosty sposób na to, aby sprawdzić, czy skóra jest odpowiednio nawilżona. Wystarczy uszczypnąć ją na zgięciu środkowego palca od zewnętrznej strony. Trik ten trwa krótko, a daje wiarygodny wynik. Jeśli skóra wróci od razu na swoje miejsce, to znaczy, że wszystko jest w porządku. Natomiast problem pojawia się, kiedy pozostaje odkształcona, bo świadczy to o jej odwodnieniu. Zjawisko to jest związane z turgorem skóry, czyli jej napięciem. Wyznacza ono elastyczność i jędrność, a tym samym stopień nawodnienia organizmu. Bardzo często medycy tak sprawdzają stan pacjenta (ściskają jego skórę na przedramieniu lub brzuchu).
Dlaczego się odwadniamy?
Stan ten oznacza niedobór płynów oraz elektrolitów w organizmie, przez co źle funkcjonujemy. Powoduje go zbyt małe przyjmowanie płynów w ciągu dnia i najczęściej jest to stan chwilowy. Jednak czasem zdarza się, że odwodnienie trwa zbyt długo. Wówczas może źle wpłynąć na zdrowie, a w skrajnych przypadkach prowadzi nawet do śmierci. Przyczyn odwodnienia organizmu jest wiele, a należą do nich:
- biegunka;
- wymioty;
- wysoka temperatura ciała;
- nadmierne oddawanie moczu, np. podczas cukrzycy;
- duże pocenie się;
- picie małych ilości wody.
Objawy i skutki odwodnienia organizmu
Najczęściej spotykanymi objawami oprócz suchej skóry, jest suchość w ustach, wzmożone pragnienie, ból głowy, zmęczenie, zaparcia, a nawet zawroty głowy. Jednak kiedy stan ten trwa zbyt długo, to może pojawić się przyśpieszony oddech, gorączka oraz ciemny kolor moczu. Natomiast u dzieci odwodnienie powoduje brak apetytu, pobudzenie, jak również apatia. Skutki odwodnienia mogą być bardzo poważne:
- udar cieplny;
- mimowolne skurcze mięśni;
- wstrząs hipowolemiczny;
- infekcje układu moczowego;
- drgawki.