×

12 trików, które zdradza zawodowy kierowca. Będziesz parkować i jeździć jak mistrz!

Nie uważam się za mistrza kierownicy, ale za kółkiem czuje się całkiem nieźle. Gorzej, gdy przychodzi czas na zaparkowanie swojego pojazdu. Do niedawna zostawiałam samochód w miejscu, w którym było wystarczająco dużo przestrzeni, co ułatwiało mi parkowanie. Mogłam zostawić auto nawet kilometr dalej od sklepu, ale ważne żebym nikogo nie obiła, ani nie porysowała swojego pojazdu. Na szczęście, trikom o których opowiedział mi mów znajomych, który zawodu jest kierowcą rajdowym, każdy sposób parkowania opanowałam w kilka chwil!

#1 Parkowanie równolegle

1 i 2. Ustaw się, jak najbliżej pojazdu zaparkowanego z przodu.
3. Podjedź tak, by tylne koła twojego auta znajdowały się w jednej linii z tyłem poprzedzającego samochodu.
4 i 5. Skręć maksymalnie koła i pomału zacznij cofać tak żeby przednie światła twojego auta były na wysokości tylnych świateł zaparkowanego obok samochodu.
6. Odkręć kierownicę maksymalnie w drugą stronę i cofnij, a następnie wyrównaj pojazd do krawężnika.

#2 Parkowanie prostopadłe tyłem

1. Gdy chcesz zaparkować, pamiętaj o odpowiedniej prędkości. Zwolnij i jedź maksymalnie 20 km/h.
2. Pojedź do przodu, rak aby tył twojego auta zrównał się z lusterkiem samochodu zaparkowanego po prawej stronie. Włącz prawy kierunkowskaz, aby zasygnalizować innym kierowcom, że chcesz zaparkować.
3. Lekko skręć koła i cofnij tak, aby stać prostopadle do samochodu zaparkowanego po lewej stronie w odległości ok. 0.5-2 m.
4. Skręć lekko koła w lewo i powoli zacznij jechać do przodu.
5 i 6. Wyprostuj koła i cofnij.

#3 Jazda lewym pasem

Wielu kierowców uważa, że lewy pas jest do wyprzedzania i szybszej jazdy. Pamiętaj, jeśli chcesz jechać ze stałą prędkością np. 50 km/h w miejscu, gdzie dozwolona jest prędkość 70 km/h, nie blokuj przejazdu innym kierowcom i zjedź na prawy pas. Powolna jazda lewym pasem może spowodować wypadek, ponieważ inni kierowcy, którzy chcieliby Cię wyprzedzić muszą minąć Cię prawą stroną, co może spowodować kolizję z innym pojazdem jadącym prawym pasem.

#4 Złota zasada parkowania równoległego

Każdy z nas może być w pośpiechu, dlatego nie blokuj innym wyjazdu. Parkując równolegle pamiętaj, aby zostawić odstęp od samochodu stojącego przed lub za Tobą, tak aby inni kierowcy mogli bez problemu wyjechać.

#5 Parkuj tak, aby inni mogli wyjechać

Nie zasłaniaj widoczności i nie utrudniaj wyjazdu innym kierowcom. Zawsze parkuj w wyznaczonych liniach.

#6 Pamiętaj o pieszych

Piesi to także uczestnicy ruchu drogowego, pozostawiając swój samochód pamiętaj, żeby zaparkować w taki sposób, aby nie utrudniać im ruchu.

#7 Używaj kierunkowskazów

Zasygnalizuj innym kierowcom, że będziesz wyjeżdżał z danego miejsca. W ten sposób nie dojdzie do kolizji, a inni kierowcy będą wiedzieli, że zwalniasz miejsce parkingowe.

#8 Parkuj w wyznaczonych miejscach

Niestety, ale o tej zasadzie nie wszyscy pamiętają. Parkuj tylko tam, gdzie jest przeznaczone miejsce na postój, w innym wypadku Twój samochód może zostać odholowany lub porysowany przez poirytowanych kierowców lub pieszych.

#9 Ułożenie rąk na kierownicy

Jeśli nie wiesz jak trzymać ręce na kierownicy, pomyśl o zegarze. Dłonie powinny znajdować się na wysokości godziny 2 i 10. Dzięki takiemu ułożeniu rąk w przypadku poślizgu najlepiej zapanujesz nad samochodem. Jeśli dojdzie do kolizji poduszka powietrzna, znajdująca się w kierownicy, swobodnie się otworzy.

#10 Lusterka

Upewnij się, że lusterka są w Twoim polu widzenia i pozwalają Ci na zobaczenie tego co jest za Twoim pojazdem.

#11 Parkowanie w garażu

Jeśli masz problem z parkowaniem w garażu i już zdarzyło Ci się wjechać w ścianę budynku, zamontuj przy suficie piłeczkę tenisową. Wymierz bezpieczną odległość, zrób otwór w suficie i umieść piłeczkę na długim sznurku. Parkując piłeczka powinna lekko uderzyć o przednią szybę dzięki czemu będziesz wiedzieć, że jesteś w wystarczającej odległości od ściany.

#12 Uchwyt do telefonu

Jeśli nie masz uchwytu do telefonu, a potrzebujesz włączyć GPS, wystarczy biurowy klips i gumka recepturka.

 

Katarzyna

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Fotografka i redaktorka. Miłośniczka ciekawego designu, dobrej muzyki oraz oryginalnych rozwiązań dla domu. Wolne chwile spędza na szukaniu ekologicznych rozwiązań, którymi chce dzielić się z innymi.

Wybrane dla Ciebie

9 z wielu wypadków, za które odpowiada JEDEN żółty słupek! Sporo kierowców już w niego wjechało

Zwykły, żółty, parkingowy słupek. Czy może być coś mniej interesującego? Zapewne nie, ten jednak jest wyjątkowy! Na tyle, że posiada swoich fanów! #1 Na parkingu mieszczącym się w Osceola w stanie Arkansas na północ od Memphis znajduje się słup, który słynie z tego, że wjechano w niego dziesiątki razy #2 O dziwo ludzie widzą w […]

19 zdjęć pojazdów, których kierowcy nie zważali na mosty i wiadukty stojące na ich drodze

W sieci znajdziemy dziesiątki kanałów o przeróżnej tematyce. Niektóre skupiają się… na wypadkach drogowych z udziałem mostów! Serio. Są ludzie, którzy z niezwykłą pieczołowitością dokumentują przeróżne „wpadki” z udziałem ciężarówek bądź autobusów pod przeróżnymi wiaduktami i przeprawami. Zapraszamy do galerii wypadków, gdzie kierowcy źle zmierzyli siły na zamiary. #1 Tak to się kończy, gdy kierowca […]

Czego unikać będąc kierowcą? 8 złych nawyków posiadaczy samochodów

Kierowcy popełniają wiele błędów, które mają wpływ nie tylko na komfort jazdy, ale także na oszczędności czy nawet na bezpieczeństwo. Dlatego warto poznać złe nawyki i skutecznie ich unikać będąc za kółkiem. #8 W trakcie zimy także pielęgnuj swój pojazd Wśród wielu kierowców panuje błędne przekonanie, że w trakcie zimy nie powinno się myć samochodu. […]

8 nawyków kierowców, które z pozoru wydają się niegroźne dla auta. Są bardzo szkodliwe

Im dłużej jesteś kierowcą, tym więcej nabierasz nawyków. Niestety, nie wszystkie są dobre. Przyzwyczajeń dość trudno się pozbyć, a niektóre są szkodliwe dla twojego samochodu. Często nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy i złych nawyków nie postrzegamy jako niewłaściwych. Sprawdźcie czego nie należy robić w samochodzie. Dzięki temu unikniecie niebezpiecznych sytuacji i dodatkowych wydatków, […]

10 mało znanych miejsc, w których parkowanie jest zakazane. Grożą wysokim mandatem i blokadą!

Są miejsca, w których za parkowanie możemy zapłacić bardzo wysokie mandaty. Na przykład mandat 1000 zł za parkowanie na trawniku. Innym, wydawałoby się idealnym miejscem do parkowania, zwłaszcza w dużych miastach, są miejsca pod wiaduktami, ale tu też obowiązuje zakaz. Oto miejsca z zakazem parkowania, na których najwięcej kierowców dostaje mandaty: Poznajmy więc miejsca, w […]

10 trików, które musisz poznać, jeśli chcesz nazywać się prawdziwym kierowcą

Nawet jeśli posiadasz prawo jazdy od wielu lat, wcale nie oznacza to, że wiesz wszystko o samochodach. Bycie doświadczonym kierowcą to nie wszystko! Czy wiesz jak powstrzymać przymarzanie wycieraczek do szyby? Jaki jest najprostszy i najłatwiejszy sposób na usunięcie zamglenia z reflektorów? Jeśli tego nie wiesz, dzięki nam szybko naprawisz swój błąd! Oto kilka przydatnych […]