Zostaw pod drzewami w ogrodzie. Inaczej przestaną rosnąć
Posadzenie drzewa zawsze cieszy i mocno procentuje, ale wiele osób, po jego umieszczeniu w ziemi, czeka, aż samo odbije w górę. Takie podejście nie przyniesie nic dobrego, a zahamowanie wzrostu drzewa ma bardzo prostą przyczynę, która wynika z zaniedbania. Co zrobić, żeby drzewa szybciej rosły?
Pięknie, duże drzewo o rozłożystych gałęziach jest marzeniem każdego ogrodnika, który zainwestował swój czas i pieniądze w jego zasadzenie. Roślina potrzebuje do tego kilkunastu lat, ale też odpowiedniego traktowania i pilnowania, aby pod nim nie zostawić pewnej dość istotnej rzeczy. Jeśli zastanawiasz się, dlaczego twoje drzewotarget="_blank"> nie rośnie, to winowajcę zobaczysz gołym okiem.
Dlaczego drzewka nie chcą rosnąć?
Brak dostępu do wody i przesuszone korzenie rośliny sprawiają, że nie ma ona jak pobrać sobie substancji odżywczych z podłoża. Bardzo często drzewa słabo się rozwijają lub nie owocują, ponieważ nie ma wokół nich innych odmian, które kwitną w tym samym terminie, a poza tym każdy gatunek ma swój własny czas wzrostu. Wielu ogrodników myśli, że efekty pojawią się w ciągu kilku najbliższych lat, co jest błędem, ponieważ średnia długość rozwoju drzew wynosi 15, a nawet 30 lat!
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Triki z roślinami, które warto znać!
Jeśli w swoim ogrodzie zasadziłeś drzewo i czekasz, nie robiąc kompletnie nic, to nie spodziewaj się rozłożystych konarów. Bardzo często młode drzewka nie chcą rosnąć, jeśli pod nimi rośnie trawa, która zabiera im potrzebne do wzrostu i zdrowia substancje. Można powiedzieć, że zielone źdźbła to największa konkurencja drzew, z którą nie mają najmniejszych szans. Jeśli liczysz, że w twoim ogrodzie drzewo i trawa się dogadają lub pójdą na kompromis, to lepiej już teraz pozbądź się jej spod pnia. Dzięki temu twoja roślina nabierze chęci do życia! Tak wyjaśnia to na TikToku @dr_ziemia:
Jak pobudzić wzrost drzewa?
Na początek pożegnaj się z trawą, która rośnie wokół drzewa i nie pozwól, aby pojawiła się nigdy więcej. Dopiero potem zabierz się za palikowanie, czyli wzmocnienie stabilności młodej rośliny i pamiętaj o podlewaniu oraz nawożeniu drzewa. Do tego celu idealnie sprawdzą się preparaty na bazie azotu, które dostarczą w głąb pędów niezbędne składniki odżywcze oraz mineralne.
Zamiast nich warto jednak zdecydować się na naturalne patenty, które polegają na wykorzystaniu kompostu lub obornika, dzięki którym drzewo będzie rosnąć zdrowo. Niezwykle dobrym zabiegiem dla drzewa jest ściółkowanie, dzięki któremu gleba wokół rośliny pozostaje wilgotna i nie pojawiają się na niej chwasty lub trawa. Najlepszym surowcem do obsypania pod drzewami są zręby drzewne lub trociny, a nawet kora, która również może być kolorową ozdobą ogrodu.