Nigdy nie wyrzucam. Skórki z pomarańczy w ogrodzie są na wagę złota
Lubisz zapach skórki pomarańczy? Dodajesz ją do herbaty lub ciasta? A może używasz jej jako peeling? Skórka pomarańczy zawiera bardzo dużo witaminy C oraz liczne minerały. Lepiej więc jej nie wyrzucaj. Podpowiadamy, jak skórki pomarańczy przydadzą ci się w ogrodzie!
16.04.2024 | aktual.: 22.04.2024 12:55
Skórka pomarańczy jest na co dzień wykorzystywana przez wiele gospodyń domowych. W końcu wielu osobom trudno sobie wyobrazić pączki czy inne wypieki bez skórki pomarańczy. Niektórzy uwielbiają pić herbatę z jej dodatkiem, ale też dodają ją do różnych nalewek czy peelingów. Cytrusowy zapach skórki pomarańczy jest na tyle przyjemny, że często jest ona składnikiem różnych kosmetyków oraz perfum. To jednak nie wszystko. Można ją wykorzystać również w ogrodzie. Podpowiadamy jak to zrobić!
Do czego można użyć skórki pomarańczy w ogrodzie?
Obecna pogoda sprzyja pracy w ogrodzie. Do Polski na dobre zawitała wiosna. Jest to więc idealny czas na wszelkie porządki ogrodnicze oraz nawożenie i sadzenie roślin. Okazuje się, że skórka pomarańczy ma bardzo wiele zastosowań również w ogrodzie. Jak więc możesz ją wykorzystać?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Przede wszystkim skórka pomarańczy może pełnić funkcję bardzo skutecznego odstraszacza szkodników i owadów. Powodem jest jej bardzo intensywny zapach cytrusów. Nie przepadają za nim mrówki, mszyce, pająki oraz myszy. Wystarczy, że rozrzucisz pod roślinami małe kawałki pomarańczowej skórki. Pamiętaj jednak, że kiedy zrobi się ona zeschnięta, to straci swoje właściwości. Musisz więc ją często wymieniać.
Dlaczego nie warto wyrzucać skórki od pomarańczy?
Skórka pomarańczy ma naprawdę bardzo wiele błonnika oraz przydatnych witamin i minerów. Ma dużo zastosowań w kuchni, ale może bardzo przydać ci się również w ogrodzie. Otóż skórka pomarańczy będzie świetnym wzbogaceniem gleby. Wystarczy, że dodasz ją do kompostu. Z racji tego, że skórka jest bogata w azot, na pewno przyczyni się do wytworzenia się jeszcze lepszego kompostu. Ważne jednak aby pokroić skórki pomarańczy na drobne kawałki. Dzięki temu przyspieszysz proces rozkładu i unikniesz przyciągania owadów.
To jednak nie wszystko. Skórki pomarańczy będą również idealnym dodatkiem dekoracyjnym. Możesz np. zasuszone skórki rozsypać jako dodatkowy składnik ściółki między alejkami. Dodatkowo, jeśli lubisz prace manualne, to warto nawlec na nitkę zasuszone skórki pomarańczy oraz plasterki innych cytrusów i zrobić minimalistyczne zwisające dekoracje na taras czy do altany. A ty, jaki masz swój sposób na wykorzystanie skórki pomarańczy?