InspiracjeMiejscaPolskie miasto tworzy mapę... drzew. Zaznaczono tysiące punktów, a będzie więcej

Polskie miasto tworzy mapę... drzew. Zaznaczono tysiące punktów, a będzie więcej

Ta mapa drzew to niezły miejski bajer.
Ta mapa drzew to niezły miejski bajer.
Źródło zdjęć: © Getty Images | Wojciech Kic

16.04.2024 19:15

Pomysł gdyńskiego magistratu to nie lada gratka dla fanów zieleni, miejska mapa drzew już jest dostępna, ale ciągle się rozrasta! Z pewnością wielu mieszkańców Gdyni nawet nie zdaje sobie sprawy, jakie drzewa rosną w pobliżu ich domów, a przecież zasługują na uwagę. Na czym polega cyfrowa mapa drzew?

Pomysł na mapę jest wyjątkowy, ponieważ wirtualny plan miasta z zaznaczonymi drzewami ma szansę stać się prawdziwą atrakcją Gdyni. Miejski spacer w poszukiwaniu konkretnych gatunków z pewnością zyska swoich fanów, a przy okazji pozwoli mieszkańcom jeszcze lepiej poznać nie tylko gatunki drzew, ale także działania władz w kwestii zieleni miejskiej.

Jak ma działać mapa drzew w Gdyni?

Jak podaje witryna Gdynia.pl, mapa zieleni cały czas się rozrasta, ale urzędnicy na tym nie poprzestają. Już teraz mieszkańcy Gdyni mogą sprawdzić ile i jakie drzewa zostały posadzone w mieście na przestrzeni ostatnich lat, a ich liczba cały czas rośnie. W latach 2018-2024 na terenie miasta posadzono aż 8 tysięcy drzew, które są i będą widoczne nie tylko gołym okiem, ale przede wszystkim tym wirtualnym. Drzewa w Gdyni trafiły na mapę, ponieważ lokalne władze chcą, aby każdy mieszkaniec mógł poznać je bliżej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Pomysłodawcy mapy drzew w Gdyni postanowili skorzystać z map Google, które są najłatwiejsze w dostępie, a przygotowana aplikacja jest cackiem dla fanów przyrody. Na planie znajdują się ikony drzew, które podają informacje nie tylko o gatunku lub rozmiarze tych imponujących roślin, ale także wskazują jego dokładną lokalizację. Mapa drzew według zapewnień magistratu pokazuje także dokładne daty posadzenia drzew, a każdy rok jest oznaczany innym kolorem. W aplikacji planowane są także ciekawostki na temat gdyńskich drzew, co dodatkowo ma rozbudzić zainteresowanie lokalną przyrodą.

Kiedy mapa drzew będzie gotowa?

Na stronie internetowej Gdynia.pl można dowiedzieć się, że mapa drzew liczy sobie już teraz ponad tysiąc punktów, w tym także miejskich pomników przyrody i będzie cały czas rozwijana. Dzięki temu każdy będzie miał możliwość sprawdzenia, ile ich jest oraz jakie drzewa zostaną jeszcze posadzone w najbliższych latach. Prace nad mapą drzew w Gdyni nadal trwają, a włodarze obiecują, że finalny efekt będzie widoczny już pod koniec maja. Czy to oznacza letnie wyprawy z mapą drzew po Gdyni? Z pewnością lokalne władze liczą na taki odbiór.

Mapa drzew wciąż jest w trakcie tworzenia.
Mapa drzew wciąż jest w trakcie tworzenia.© Facebook

Mapa cyfrowa jest jeszcze w fazie rozwoju, a swój docelowy wygląd i funkcjonalność osiągnie za około dwa miesiące. Do zdigitalizowania jest jeszcze sporo dokumentów, a planowane nowe realizacje będą wprowadzane na bieżąco.

- mówi Tadeusz Schenk, Ogrodnik Miasta Gdyni (www.gdynia.pl.).

Źródło: Gdynia.pl.

Źródło artykułu:Genialne.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także