PoradyLajfhaki8 nawyków, które potrafią wydłużyć życie nawet o dwie dekady. Znam je od dziadka

8 nawyków, które potrafią wydłużyć życie nawet o dwie dekady. Znam je od dziadka

nawyki, które wydłużają życie, są potrzebne dla zdrowego ciała, fot. freepik
nawyki, które wydłużają życie, są potrzebne dla zdrowego ciała, fot. freepik

12.08.2023 11:14

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Istnieją pewne nawyki, dzięki którym jesteś w stanie wydłużyć życie nawet o kilkanaście lat. Te małe zmiany będą praktycznie niewidoczne dla oczu, ale twoje ciało ci za nie podziękuje.

Każdy chce, byś żył minimum 100 lat, ale nikt nie mówi, jak tego dokonać. Klucz do szczęśliwej, a przede wszystkim zdrowej starości to zadbanie o ciało i umysł. Podpowiemy ci, jak wprowadzić kilka zdrowych nawyków, które potrafią wydłużyć życie nawet o dwie dekady!

Naukowcy znają przepis na długie życie

Amerykańskie Towarzystwo Żywienia odbyło coroczną naradę, na której analizowano dokumentację medyczną 700 tys. amerykańskich weteranów w przedziale wiekowym 40-99 lat. Podczas obserwacji odnotowano 33 tys. zgonów i przeanalizowano styl życia tych osób. Większość z nich miała problemy z cukrzycą typu 2, a także schorzenia serca, a te niestety prowadzą do niepełnosprawności lub przedwczesnej śmierci.

Obraz

Nawyki, które wydłużają życie nawet o 20 lat!

Nigdy nie będzie dość czasu, by zwiedzić cały świat, dlatego nie pozwól, by śmierć zabrała cię wcześniej niż to konieczne! Wystarczy nieco zadbać o swoje ciało, a pomogą ci w tym pewne schematy, które należy przyjąć do swojego życia. Co znajduje się na liście? Sam zobacz:

  • aktywność fizyczna;
  • odrzucenie zbędnych leków;
  • rzucenie palenia;
  • umiejętność radzenia sobie ze stresem;
  • zdrowa dieta;
  • ograniczenie alkoholu;
  • higiena snu;
  • pozytywne relacje społeczne.

Jeśli nie jesteś w stanie wdrożyć wszystkiego na raz, zacznij od małych kroczków — jeden, dwa nawyki. Kiedy już poczujesz kontrolę, możesz wprowadzić kolejne i stopniowo wypełnić całą listę. Im wcześniej zaczniesz, tym więcej korzyści zdrowotnych uzyskasz.

Te nawyki skracają życie

Według ekspertów mała aktywność fizyczna, zażywanie dużej ilości leków i palenie nikotyny zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci nawet o 30-45 proc. Następne w kolejce ustawiają się alkohol, zła dieta i higiena snu. Niektórych może zdziwić punkt o relacjach społecznych, lecz okazuje się, że ich brak również bywa powodem zgonów u ludzi. Szacuje się, że wprowadzenie wszystkich ośmiu elementów jest w stanie wydłużyć życie nawet o 20 lat, lecz jest to zależne od momentu, w którym wprowadzimy zmiany do naszego życia. Nigdy nie jest za późno na zmianę, więc niech nie będzie to twoją wymówką!

nawyki, które wydłużają życie, są potrzebne dla zdrowego ciała, fot. freepik
nawyki, które wydłużają życie, są potrzebne dla zdrowego ciała, fot. freepik
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także