Automaty Lidla oddały klientom 100 tys. zł. Niedługo staną się normą
08.12.2023 13:54
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
W styczniu 2025 roku w Polsce zacznie obowiązywać system kaucyjny. Sieć sklepów Lidl rozpoczęła przygotowania już teraz, stawiając 21 butelkomatów na terenie województwa wielkopolskiego. Do dziś umieszczono w nich aż 2 miliony plastikowych butelek.
Unia Europejska stara się o miano najczystszego kontynentu na Ziemi. W związku z tym co chwilę wprowadzane są nowe przepisy związane z ochroną środowiska. W styczniu 2025 roku w Polsce zacznie obowiązywać system kaucyjny. Oznacza to, że zwrot plastikowych butelek do sklepu będzie wiązał się ze zwrotem kaucji wynoszącej 50 gr.
Choć przepis wchodzi w życie dopiero za rok, sieć sklepów Lidl postanowiła działać już teraz. Na terenie województwa wielkopolskiego postawiono już 21 butelkomatów. Jak informuje sieć, przez kilka miesięcy klienci oddali do nich 2 miliony butelek.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
O co chodzi z kaucją za plastikowe butelki?
Rozporządzenie w tej sprawie zostało podpisane przez prezydenta Andrzeja Dudę i wchodzi w życie na początku 2025 roku. Każdy sklep, którego powierzchnia przekracza 200 m.kw. musi przyjąć zwracaną butelkę i wypłacić klientowi kaucję. Część sklepów wielkopowierzchniowych testuje to rozwiązanie. W Biedronce w Skórzewie niedawno postawiono recyklomat zbierający butelki.
Sieć sklepów Lidl postanowiła przetestować butelkomaty. W województwie wielkopolskim postawiono już 21 automatów. Każdy klient może zwrócić plastikową butelkę i otrzymać za to kupon rabatowy na 5 groszy.
Butelkomaty cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród mieszkańców Wielkopolski. Do tej pory zwrócono już 2 miliony butelek. Wszyscy klienci zaangażowani w zbiórkę otrzymali vouchery o wartości 5 gorszy za każdą oddaną sztukę. Łącznie, wypłacono im w ten sposób 100 tys. złotych. Sieć marketów widzi w butelkomatach duży potencjał i szansę na to, by klienci dowiedzieli się więcej na temat recyklingu. Dzięki temu będą świadomie podejmować decyzje zakupowe.
Markety nie mają wiele czasu
Prezesi sieci sklepów wielopowierzchniowych znaleźli się pod ogromną presją. Mają zaledwie rok na dostosowanie marketów do wymogów systemu kaucyjnego. Poza testem maszyn muszą opracować także kwestie logistyczne, przystosować sklepy, a także rozwiązać kwestie prawne. Zdaniem wielu z nich takie zmiany wymagają co najmniej dwóch lat intensywnych przygotowań.