InspiracjeModaBakterie będą produkować ubrania? Trwa opracowywanie kolejnych kolorów

Bakterie będą produkować ubrania? Trwa opracowywanie kolejnych kolorów

Te bakterie zrewolucjonizują branżę odzieżową?
Te bakterie zrewolucjonizują branżę odzieżową?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | ChayTee
15.04.2024 08:34

Takich krawców z pewnością nie spodziewał się nikt, a kilkuletnie badania przyniosły znakomite efekty, które mają szansę odmienić przemysł odzieżowy. Czy bakterie faktycznie mogą stać się ubraniami? Obecnie trwają próby nad całą paletą kolorów i wzorów, a do tej pory powstały but oraz portfel.

Coraz częściej można zauważyć mocne trendy, które opierają się na powrocie do naturalnych materiałów oraz sposobów wytwarzania odzieży. Cały przemysł ubraniowy stawia nie na jakość, a ilość, co mocno odbija się na formie dostępnych ubrań, jak również ich toksyczności oraz na środowisku. Z tego powodu badacze z Imperial College Centre for Synthetic Biology w Londynie postanowili stworzyć odzież z celulozy bakteryjnej, a wyniki ich badań opublikowano w Nature Biotechnology! Czy ten zamiennik ma szansę szturmem zdobyć rynek? 

Jak powstaje odzież z bakterii?

Wszystko za sprawą Komagataeibacter rhaeticus, czyli bakterii, która bierze udział w fermentacji kombuchy i może stać się w przyszłości nowym stylistą oraz krawcem w branży odzieżowej. Badacze chcieli sprawdzić, czy bakteria może produkować celulozę, która jest materiałem naturalnym i alternatywą dla obecnie dostępnych tkanin. Pierwsze próby pokazały, że budulec stwarzany przez bakterie ma odcień beżowy, a przecież nie wszyscy przepadają za tym kolorem. Z tego powodu postanowiono ją zmodyfikować poprzez dodanie do niej innej, która wytwarza melaninę, czyli czarny pigment, obecny w organizmie człowieka. 

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Metoda prób i błędów oraz dwuetapowe pozyskiwanie tkaniny, a przede wszystkim jej czarnego koloru sprawiło, że błyskawicznie bakteria stworzyła całe pasy materiału, z którego można było uszyć pierwsze prototypy odzieży. Na podstawie badań stworzono naturalny celulozowy but oraz portfel, a w ich powstaniu ogromnie pomogły prasa termiczna oraz cierpliwość. Pomyślność w tworzeniu materiałów przy użyciu bakterii zachęciła naukowców do stworzenia typu bakterii, który będzie szył na odzieży wzory! Do tego wykorzystane zostało światło niebieskie. Stworzone naturalną metodą mają materiały samodzielnie rozkładać się bez obciążania środowiska.

Czy celulozowa odzież to przyszłość?

Nauka i natura udowodniły, że można w bardzo prosty sposób stworzyć bezpieczne materiały, które powstają bez najmniejszego śladu węglowego. Ta ekologiczna propozycja badaczy z Londynu sprawiła, że projektem zainteresowała się firma specjalizująca się w biotechnologii tekstyliów, co całkiem dobrze wróży na przyszłość. Trend na ekologię idealnie wpisuje się w bakteryjną rewolucję odzieżową, ale wymaga ona jeszcze sporo pracy.

Naukowcy chcą stworzyć jak najwięcej bakterii, które będą szyły materiały w określonych kolorach oraz wzorach, aby nie wykorzystywać popularnych i szkodliwych barwników. Badacze, jak również branża modowa muszą znaleźć jak najlepszy oraz najefektywniejszy sposób na tworzenie tkanin, który będzie ekologiczny, ale przede wszystkim przystępny dla rynku i klientów.

Źródło: Science.org.

Źródło artykułu:Genialne.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także