NewsyNa miesiąc schowałam kartę bankową do szuflady. Efekt? Tego się nie spodziewałam

Na miesiąc schowałam kartę bankową do szuflady. Efekt? Tego się nie spodziewałam

Płacenie gotówką
Płacenie gotówką
Źródło zdjęć: © genialne.pl

14.11.2023 12:51

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wykorzystywanie kart płatniczych jest tak wygodne, że większość z nas przestała używać bilonów. Oczywiście w dalszym ciągu duża część społeczeństwa nie wyobraża sobie funkcjonować bez fizycznych pieniędzy. W ramach eksperymentu pewna kobieta przez okrągły miesiąc korzystała jedynie z gotówki. Nie spodziewała się, że wpłynie to na jej postrzeganie świata.

W dzisiejszych czasach karta płatnicza to nie tylko fizyczny plastik, ale też płatność telefonem czy zegarkiem. Urządzenia mają specjalne systemy, które pozwalają na płatności zbliżeniowe na każdym terminalu. Nie trzeba nosić portfela, który często wypchany monetami ciąży nam na dnie torby niczym ciężki kamień. Niemniej, czy warto całkowicie rezygnować z gotówki? Po tym wpisie większość z was będzie zastanawiać się nad powrotem do tradycyjnej formy płatności w sklepach.

Przez miesiąc używała jedynie gotówki

Przerzucenie się na gotówkę może być nieco szokujące. Zacznijmy od tego, że gotówka wymusza na nas pewne zachowania. Od teraz nie ma możliwości pójścia do kasy samoobsługowej, która jest tak chętnie wybierana przez osoby, które nie lubią czekać w kolejkach. Karta uzależnia nas od wygody i braku kontaktu z obsługą sklepu.

Używanie gotówki ma to do siebie, że trzeba mieć odliczoną kwotę, bo często kasjer nie ma z czego nam wydać. Niewygodnie robi się w przypadku, gdy resztę otrzymujemy w samych monetach, które wręcz nie mieszczą nam się w dłoni. Przyłożenie plastiku do terminala to zaledwie sekunda i brak kłopotliwych sytuacji.

Kolejny problem, jaki napotykamy, to poniewierające się pieniądze. Wyobraź sobie sytuację, gdy stoisz w kolejce, a jesteś już spóźniony. Podczas wydawania reszty jedną nogą stoisz na zewnątrz, przez co nie myślisz o tym, by wrzucić pieniądze do portfela. Najczęściej upychasz je w kieszeniach i torebce, przez co pałętają się tam przez kolejne kilka dni. W ten sposób bardzo łatwo zgubić banknoty, które potrafią bezszelestnie wyśliznąć się z naszej kieszeni.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Gotówka czy karta?

To, jaki sposób płatności wybierzemy, to kwestia naszych preferencji, lecz trzeba pamiętać, że zarówno jeden jak i drugi sposób ma swoje wady i zalety. Płacenie kartą jest bardzo wygodne, lecz są jeszcze takie miejsca, gdzie nie ma opcji zapłaty plastikiem. Mowa o małych sklepach, straganach czy miejscach turystycznych. Ponadto nasze płatności kartą są stale kontrolowane i zapisywane w systemie. Podejrzane transakcje są często weryfikowane przez urząd skarbowy, co dorzuca sporo stresu.

Karta płatnicza
Karta płatnicza© Pixabay | jarmoluk

Płacenie gotówką niesie za sobą kilka niedogodności, lecz nikt nie wie, gdzie dokładnie zostawiamy nasze pieniądze. Ponadto płacenie bilonem zmusza nas do oszczędności. Wyraźnie widzimy, ile pieniędzy wychodzi z naszego portfela, co w przypadku karty nie jest takie oczywiste. Która metoda płatności bardziej cię przekonuje?

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także