InspiracjeModaNosisz wełniane swetry? Większość z nas popełnia jeden błąd i szybko je niszczy

Nosisz wełniane swetry? Większość z nas popełnia jeden błąd i szybko je niszczy

Wełna to bardzo niedoceniony naturalny materiał.
Wełna to bardzo niedoceniony naturalny materiał.
Źródło zdjęć: © Freepik
04.12.2023 10:49

Chłodne temperatury zmuszają nas do zakładania cieplejszych ubrań. Dlatego wielu decyduje się na zakupy, a sklepy kuszą nas mnóstwem rozmaitych swetrów. Jednak jeden nie jest równy drugiemu, przez co nie zawsze wybieramy ten najlepszy, a po zakupie nie wiemy, jak odpowiednio o niego dbać.

Z pewnością każdy zastanawiał się, jaki materiał wybrać na zimę. Nie jest to łatwe zadanie, ponieważ zazwyczaj kierujemy się wyglądem lub krojem ubrań, zamiast ich składem. Okazuje się, że czytanie metek jest kluczem do znalezienia ciepłego swetra. Naturalne tkaniny będą najlepsze na tę porę roku.

Czy wełna to najlepszy wybór?

Z pewnością każdy miał chociaż jeden sweter, który niesamowicie gryzł w szyje. To właśnie wełna, która od pewnego czasu jest na fali popularności. Nic dziwnego, ponieważ to ekologiczne rozwiązanie, które wystarczy nam na lata. Swetry dostępne w sieciówkach nie mają jej w składzie. Zwykle jest zastępowana syntetycznymi tkaninami. Dlatego nie jest nam ciepło w zimie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wełna to nic innego jak włókno, które powstaje z sierści owiec lub jagniąt. Zazwyczaj pozyskuje się ją podczas strzyżenia lub czesania zwierząt, którym po prostu jest ona zbędna. Dlatego można ją kwalifikować ze względu na rodzaj pozyskiwania, wyróżniamy żywą, grabarską, skórną, futrzastą oraz wtórną.

Nie bez znaczenia jest także nazewnictwo, które pozwala odróżnić wełnę od wełny oraz wskazać jej pochodzenie. Te z owiec to merynos, szewiot oraz szetland. Z lam zazwyczaj jest to alpaka, natomiast z sierści kóz uzyskuje się moher lub kaszmir. Jaka będzie najlepsza?

Jaką wełnę wybrać?

Czytanie metek znajdujących się na swetrach to wszystko, co musimy zrobić, aby uzyskać potrzebne informacje. Dlatego zwracajmy uwagę na oznaczenie z certyfikatem RWS, który potwierdza autentyczność wyrobu. Zazwyczaj jest nadawany hodowcom oraz producentom wełny owczej. Jego obecność świadczy też o tym, że zwierzęta żyją w godnych warunkach, a włókno zostało pozyskane w etyczny sposób.

Dodatkowo potwierdza to oznaczenie "mulesing free" informujące o tym, że sierść na wełnę pobierana była bez okrucieństwa dla zwierząt. Najlepiej jest inwestować w 100% wełnę np. merynosa bez żadnych domieszek. Jest to surowiec najwyższej jakości, który otrzymuje się z owiec o tej samej nazwie. Materiał ten wyróżnia się miękkością oraz cienkimi włóknami, które po czasie są biodegradowalne.

Warto pamiętać o tym, że taka wełna nie będzie nas gryźć oraz elektryzować włosów. Zapewni ciepło na długi czas, ponieważ jest naturalnym termoizolatorem. Co ciekawe nigdy nie będzie nam w wełnie za gorąco lub za zimo. Materiał ten nigdy nie przesiąka zapachami, nawet podczas częstego noszenia oraz odprowadza nadmiar wody.

Ciekawostką jest fakt, że wełna jest odporna na ogień i pochłania promieniowanie UV. Dlatego z jej noszenia płyną same korzyści.

Jak prać wełnę, żeby jej nie zniszczyć?

Przede wszystkim wełnianych swetrów nie należy prać zbyt często. Ma ona właściwości antygrzybicze i antybakteryjne, a do tego nie przyciąga roztoczy. Specjaliści raczą więc, by częściej ją wietrzyć, niż prać. Samo pranie musi odbywać się w wodzie o temperaturze maksymalnie 30 stopni Celsjusza. W przeciwnym razie sweter może stracić kształt. Ważne jest również, by prać wełnę ręcznie i nie poddawać wirowaniu w pralce.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także