PoradyTa roślina wysiana zimą na grządki niesamowicie użyźnia glebę. To sekret ogrodników

Ta roślina wysiana zimą na grządki niesamowicie użyźnia glebę. To sekret ogrodników

Ta roślina wysiana zimą na grządki niesamowicie użyźnia glebę. To sekret ogrodników
Manuel
14.11.2022 17:30

Coraz więcej osób, które hobbystycznie zajmują się uprawą roślin wysiewa swoje grządki zimą różnego rodzaju nawozem. Ostatnio niesamowicie popularna robi się w tym względzie facelia. I jest ku temu co najmniej kilka powodów.

Zalety facelii

Facelia to szybko rosnący, odporny, roczny nawóz zielony (poplon), który kiełkuje w niskich temperaturach i jest idealny do wysiewu przed zimą. Roślina ta dorasta do 1 m. wysokości, jest odporna na niskie temperatury i może przezimować, jeśli nie jest zbyt zimno. Pasuje do większości rodzajów gleby, ale szczególnie dobrze czuje się w suchych. Facelia co prawda nie wiąże azotu, ale jest bardzo szybko rosnącym dostarczycielem tego ważnego dla wielu warzyw i kwiatów składnika. Dodatkowo szczególnie dobrze wabi pszczoły, muchy i osy.

Facelia świetnie się prezentuje i jest bardzo odporna

Roślina ta ma piękne pachnące fioletowo-niebieskie kwiaty (należy do rodziny ogórecznikowatych), nowe siewki są generalnie ignorowane przez ślimaki, a po wyrośnięciu wytwarza gęste liście przypominające paproć. Tłumi chwasty i ma rozległy system korzeniowy, który poprawia strukturę gleby. Jednak bardzo łatwo ulega samosiewom, więc jeśli zostanie użyta jako nawóz zielony, należy ją przekopać przed kwitnieniem lub ściąć i skompostować liście. Kwitnie po 6-8 tygodniach od wysiewu przez okres 6-8 tygodni.

Facelia, fot. freepik
Facelia, fot. freepik

Ściągnie pszczoły i inne pożyteczne owady

Facelia jest wymieniana jako jeden z 20 najlepszych kwiatów produkujących miód dla pszczół i jest bardzo atrakcyjna dla trzmieli. Niewielki obszar można pozostawić do kwitnienia, zwłaszcza w pobliżu warzyw, aby przyciągnąć owady zapylające do tego obszaru. Doskonale nadaje się na kwiat cięty i ma długą trwałość w wazonie dzięki mocnym łodygom. Facelia należy do rodziny Hydrophyllaceae, więc pasuje do każdej grządki w planie płodozmianu.

Jak siać?

Usuń chwasty, zwłaszcza byliny, wygrab glebę i rozrzuć nasiona w ilości 1 g. na m². Wykop dołek na głębokość 1 cm., a potem lekko podlewaj.

Jak pielęgnujemy i kiedy ścinamy?

Nawóz zielony w rodzaju facelii należy ściąć przed kwitnieniem, gdy łodygi są ładne i miękkie, ponieważ szybciej się rozkładają, zatrzymują więcej korzystnych składników odżywczych i łatwiej je włączyć do gleby. Można je również wkopać w glebę, pozostawiając na górze warstwę ok. 15 cm. lub pozostawić na wierzchu jako nawóz. Ściągnie ona wtedy robaki, które wciągną materię organiczną i pomogą napowietrzyć glebę.

Czym podlewać rośliny doniczkowe, żeby pięknie rosły? Są naturalne nawozy, które zrobisz w domu

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także