InspiracjePomysłyChłopki zawsze miały zapas. Napar stawał się płynem do prania, szamponem i nie tylko

Chłopki zawsze miały zapas. Napar stawał się płynem do prania, szamponem i nie tylko

Dodaje się je do jogurtu czy koktajlu. Dzięki wysokiej zawartości błonnika działają na jelita niczym miotełka, usuwając z nich wszelkie zanieczyszczenia. Po tej wskazówce już możesz domyślić się, że chodzi o otręby. Przeszło sto lat temu używano ich do rozjaśniania cery, a nawet do prania. Jak prać w otrębach? Poznaj prosty patent w stylu "zero waste".

Chłopki wiedziały, jak prać w otrębach
Chłopki wiedziały, jak prać w otrębach
Źródło zdjęć: © Getty Images | ilbusca

Powszechny konsumpcjonizm i bieg za pieniądzem doprowadził do pogorszenia stanu środowiska. Ekolodzy od lat biją na alarm. Musimy zmienić swoje podejście do życia. "Zero waste" nie jest modą, a koniecznością. To nie tylko niemarnowanie ubrań i żywności, ale i domowe środki czystości, które wykonane są z prostych, ekologicznych i ogólnodostępnych składników. Otręby to produkt, który można wykorzystać do przygotowania płynu do prania i nie tylko.

Dobrze wiedziały o tym nasze babki czy chłopki, które wykorzystywały je do przygotowania domowych maseczek lub płynu do prania, który przywracał tkaninom "muślinową gładkość". Tak twierdziły autorki "Poradnika dla pań domu: 200 praktycznych wskazówek i porad gospodarczych", książki wydanej w 1937 roku. Jak prać w otrębach? Poznaj prosty przepis!

Jak prać w otrębach?

Pralka to urządzenie, które towarzyszy nam od pół wieku. Trudno wyobrazić sobie bez niej życie. Jak wyglądało pranie za dawnych czasów? Zajmowało cały dzień! Gospodynie i panie domu moczyły brudne ubrania w wodzie z dodatkiem płatków mydlanych przez całą noc, a następnie tarły je na tarce. Po dokładnym wypłukaniu zanurzały je w krochmalu, który zabezpieczał tkaniny przed zabrudzeniem czy przepoceniem.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kompozycje z kwiatów

Nikt nie słyszał jeszcze wtedy o płynie do płukania, jednak już w tych czasach wymyślono jego prototyp. Podstawą takiego płynu były właśnie otręby. To produkt uboczny przy produkcji zboża, który obecnie jest popularnym produktem spożywczym. Niemal sto lat temu używano go do przygotowania domowego toniku rozjaśniającego czy zmiękczacza do tkanin. Wzmianka na ten temat znajduje się w "Poradniku dla pań domu: 200 praktycznych wskazówek i porad gospodarczych".

Jak prać w otrębach? Otręby należy umieścić w płóciennym woreczku, zalać je gorącą wodą i odczekać kwadrans. Po 15 minutach domowy płyn był gotowy do użycia. Otręby wykorzystywano do prania delikatnych tkanin, takich jak wełna, muślin czy tetra bawełniana. Jeśli filozofia zero waste jest ci bliska, wypróbuj jeden z tych prostych, domowych sposobów na pranie delikatnych tkanin.

Screen z książki "Poradnik dla pań domu: 200 praktycznych wskazówek i porad gospodarczych".
Screen z książki "Poradnik dla pań domu: 200 praktycznych wskazówek i porad gospodarczych".© Poradnik dla pań domu : 200 praktycznych wskazówek i porad gospodarczych | Genialne

Jak nasze babki dbały o cerę?

Chłopi byli najmniej uprzywilejowaną grupą społeczną. Mieszkali na wsi i prowadzili skromne życie. Wielu nie było nawet właścicielami uprawianej ziemi. Mieli naprawdę trudne życie, podobnie jak ich żony, chłopki, które pracowały na polach i opiekowały się często nawet kilkanaściorgiem dzieci.

Choć ich życie nie było usłane różami, a większość czasu spędzały w polu, nie oznacza to, że nie dbały o urodę czy dom. Korzystały wyłącznie z tego, co dała im natura. Myły twarz deszczówką, a za maseczkę służyło im mleko, które zmiękczało skórę i włosy. Włosy płukały w kwasie chlebowym, który nadawał im miękkość, gładkość i blask. Wykorzystywały też jeszcze jeden produkt, który zawsze miały w domu. Były to otręby. Napar z otrębów służył do nabłyszczania włosów i nawilżania cery.

Woda otrębowa działa zmiękczająco, oczyszczająco i nawilżająco. Jak ją przygotować? Otręby trzeba zalać gorącą wodą. Po kilkunastu minutach domowy tonik jest gotowy do użycia. Po ostygnięciu wystarczy wklepać go w twarz. Otręby wykorzystywane są w kosmetyce po dziś dzień i warto wprowadzić je do pielęgnacji cery suchej i odwodnionej.

Źródło: "Poradnik dla pań domu: 200 praktycznych wskazówek i porad gospodarczych."