PoradyJak oczyścić jelita? Włącz do diety, a wymieciesz toksyny i zgubisz brzuch

Jak oczyścić jelita? Włącz do diety, a wymieciesz toksyny i zgubisz brzuch

Choć są produktem ubocznym procesu produkcji zboża, nie powinny być lekceważone jako bezużyteczne odpady. Wręcz przeciwnie, posiadają wiele korzystnych właściwości, które sprawiają, że trudno je zaszufladkować jako bezwartościowe. Nie tylko skutecznie oczyszczają organizm z toksyn, ale również wspierają walkę z nadmiarem tłuszczu, szczególnie w okolicy brzucha. Ponadto usprawniają jelita i regulują procesy trawienne. Czy to jakieś czary? Nie, to po prostu właściwości otrębów. Poznaj, jak oczyścić jelita z ich pomocą.

Oczyszczanie jelit za pomocą kuchennego produktu
Oczyszczanie jelit za pomocą kuchennego produktu
Źródło zdjęć: © Getty Images | aetb

Gdy mówimy o produktach określanych mianem "superfoods", zazwyczaj mamy na myśli orzechy, owoce czy warzywa. Ci, którzy są bardziej w temacie zdrowego żywienia, często zwracają uwagę na płatki owsiane. W większości sklepów "ukryty jest" jednak jeszcze jeden produkt, często pomijany przez klientów. Wystarczy zaledwie odrobina, by pozytywnie wpłynął na naszej jelita.

Produkt za kilka złotych, który warto mieć w kuchni

Otręby są produktem ubocznym powstałym podczas procesu przemiału zboża. Mogą pochodzić z różnych rodzajów zbóż: owsa, kukurydzy, pszenicy, żyta, orkiszu czy gryki. Każdy z tych rodzajów otrębów ma równie korzystny wpływ na zdrowie organizmu. Już niewielka dawka dziennie zapewnia skuteczne oczyszczanie jelit z resztek zalegającej materii.

Nim przejdziemy do szczegółów na temat tego, jak oczyścić jelita, warto najpierw zrozumieć, czym różnią się poszczególne otręby. Dla przykładu prześwietlimy owies. Płatki owsiane są stworzone z całego ziarna, które zostało obłuszczone i rozgniecione. Płatki pod nazwą "górskie" lub ich pochodne o nazwie "błyskawiczne" ogołocone z łuski, dlatego gotują się szybciej. Otręby to zewnętrzna warstwa ziarna. To właśnie one wspomagają jelita, dlatego kupowanie samych płatków może być niewystarczające.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Sztuczki marketingowe, jakie stosuje na nas Biedronka

Otręby zadbają o twoje jelita i pomogą utrzymać dietę

Mimo że otręby są produktem ubocznym, nie można o nich mówić jak o czymś, co należy wyrzucić. Zawierają duże ilości błonnika, białka i węglowodanów, co powoduje, że są wyjątkowo zapychające. To nie koniec ich zalet. Otrębybogate w witaminy (szczególnie z grupy B, które mają pozytywne działanie na układ nerwowy) i minerały, takie jak potas, żelazo, wapń i magnez.

Zwróćmy teraz uwagę na ilość błonnika w otrębach. Jest to składnik kluczowy dla diet redukcyjnych. Błonnik sprawia, że czujemy się najedzeni na dłużej, co pomaga nam unikać niezdrowych przekąsek między właściwymi posiłkami. Dietetycy zalecają dodawanie łyżki otrębów do porannego jogurtu, soku czy owsianki. Różnica w smaku będzie praktycznie nieodczuwalna, a my poczujemy się bardziej syci. Po skończonym trawieniu, jelita otrzymają solidną dawkę składników aktywnych, które zadziałają jak miotełka na wszystkie nieczystości.

Jak oczyścić jelita? Wprowadź otręby do diety

Otręby przyspieszają przemianę materii i ułatwiają usuwanie zalegających resztek w jelitach. Ich wpływ na układ trawienny jest tak silny, że naukowcy uważają, iż spożywanie otrębów może zmniejszyć ryzyko zachorowania na nowotwór układu trawiennego. Chociaż wszystkie rodzaje otrębów mają te właściwości, to w kontekście diety redukcyjnej, najczęściej zaleca się otręby pszenne lub kukurydziane, które mają najmniej kalorii.

Nieważne, jaki rodzaj otrębów wybierzesz, rezultaty stosowania i tak powinny być zadowalające. Pamiętaj, by nie przesadzać z ich ilością. Dzienna dawka wynosi tylko od 1 do 3 łyżek. W sytuacji nadużycia tego produktu mogą pojawić się bóle brzucha, rozwolnienia czy uczucie nabrzmienia. Oczyszczanie jelit jest ważne, lecz jeśli dojdzie do biegunki, może się to skończyć odwodnieniem i wizytą w szpitalu.