DIYOzdoby BożonarodzenioweCo roku szykuję na początek adwentu. Przedświąteczny niezbędnik ma 3 elementy

Co roku szykuję na początek adwentu. Przedświąteczny niezbędnik ma 3 elementy

Adwent zbliża się do nas wielkimi krokami.
Adwent zbliża się do nas wielkimi krokami.
Źródło zdjęć: © Pixabay | Myriams-Fotos
01.12.2023 09:23

Początek grudnia nie oznacza tylko nowego miesiąca, ale jest też czasem odliczania do 24 grudnia, czyli Wigilii Bożego Narodzenia. Jakie są tradycje adwentowe i od kiedy dokładnie rozpoczynamy oczekiwanie na święta?

Wiele osób początkiem grudnia wykonuje wieniec najczęściej z igliwia i umieszcza w nim cztery świece. Najczęściej są one fioletowe. Potem regularnie zapala je, ale zawsze pojedynczo. Z pewnością każdy przynajmniej raz widział podobną dekorację i zastanawiał się, co ma ona wspólnego z adwentem.

Czym jest adwent?

Słowo to wywodzi się z łaciny — adventus oznacza przyjście. Adwent jest więc czasem, w którym czekamy na narodziny Jezusa. Jest to nierozerwalnie związane z religią chrześcijańską, a pierwsze wzmianki o adwencie pochodzą z IV n.e. Warto dodać, że dla katolików jest to początek roku liturgicznego, w którym czekają na pojawienie się syna Bożego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Według zapisów historycznych pierwsze adwenty obchodzone były w Hiszpanii oraz w Galicji, natomiast w Imperium Rzymskim zwyczaj przyjął się dopiero w VI wieku n.e. Obecnie osoby wierzące mogą rozpatrywać adwent dwojako. Jako czas przygotowań do Bożego Narodzenia oraz oczekiwania na przyjście Chrystusa.

Od kiedy zacząć oczekiwanie? Czy 1 grudnia to właściwa data? Zgodnie z tradycją chrześcijańską adwent zaczyna się zawsze w niedzielę. Oznacza to, że w tym roku rozpocznie się 3 grudnia, a zakończy tradycyjnie w Wigilię, czyli 24 grudnia.

Co należy przygotować na adwent?

Niezależnie od wyznawanych wartości można we własnym zakresie umilić sobie czas oczekiwania na święta Bożego Narodzenia. Warto dodać, że dobrym pomysłem jest przygotowanie np. wieńca adwentowego, który od lat stanowi symbol tego okresu. Do jego przygotowania wystarczy wieniec lub kandelabry oraz cztery świece. Taka ozdoba będzie wyglądała bardzo dobrze w większości wnętrz.

Jednak jakie pełni on funkcje? Spójrz na kalendarz, ile niedziel dzieli nas od świąt? Do tego magicznego czasu pozostały zaledwie 4 tygodnie, dlatego raz w tygodniu — w niedzielę — należy zapalić kolejną świecę. Czy mają one swoją symbolikę? Tak i jest ona mocno związana z tradycją chrześcijańską. Pierwsza to Świeca Nadziei, kolejna to Świeca Pokoju, trzecia jest Świecą Radości, a ostatnia Miłości.

Drugim najbardziej znanym elementem jest kalendarz adwentowy, który w ostatnich latach stał się niezwykle popularny. Obecnie na rynku roi się od rozmaitych wersji, a z pewnością każdy znajdzie w tej ofercie coś dla siebie. Jednak na czym one polegają? Zazwyczaj są to 24 okienka, które otwiera się codziennie, aby umilić sobie przedświąteczny czas. Jednak pierwsze kalendarze adwentowe z końca XIX wieku mocno różniły się od tych współczesnych.

Kalendarz adwentowy również ma długą tradycję.
Kalendarz adwentowy również ma długą tradycję. © Pixabay | ThorstenF

Bardzo często malowano na drzwiach kredą 24 kreski, które codziennie skreślano. Inni wkładali do szopki bożonarodzeniowej po jednym źdźble słomy, co przygotowywało jej wystrój na święta. Natomiast czekoladowe wersje kalendarzy powstały dzięki małemu chłopcu, który nie mógł doczekać się Bożego Narodzenia i jego sprytnej mamie. Kobieta przygotowała 24 okienka, a w każdym z nich znajdował się biszkopt.

Co jeszcze przyda się na adwent?

Wiele osób przygotowuje lampiony, które zabiera ze sobą do kościoła na nabożeństwa. Możesz przygotować je z dzieckiem w domu, a z pewnością zaangażuje się ono do pracy i miło spędzicie rodzinny czas.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także