DomSchodyNa oblodzonych schodach prawie wybiłam zęby. Wtedy sąsiad zdradził swój patent

Na oblodzonych schodach prawie wybiłam zęby. Wtedy sąsiad zdradził swój patent

Już nie boje się oblodzonych schodów od kiedy znam ten trik.
Już nie boje się oblodzonych schodów od kiedy znam ten trik.
Źródło zdjęć: © Freepik
01.12.2023 07:50, aktualizacja: 01.12.2023 11:09

Skute lodem schody to prawdziwe wyzwanie i darmowe lodowisko. Jednak tak naprawdę stanowią ogromne niebezpieczeństwo, ponieważ łatwo można "wywinąć na nich orła". Dlatego trzeba posypać je odpowiednim środkiem. Jeśli pomyślałeś o soli, to jesteś w błędzie. Jest na to o wiele lepszy sposób.

Zima zagościła w Polsce na dobre, a przymarznięty śnieg to zmora, każdego, kto ma schody lub chodnik wokół domu. Wyjście na zewnątrz i dotarcie cało do celu to codzienne wyzwanie, które stawia przed tobą pogoda. Jednak dzięki temu trikowi śliskie schody staną się tylko wspomnieniem i będą łatwe do pokonania.

Co stosować na śliskie schody?

Śnieg oraz temperatury poniżej zera to najgorsze połączenie, które skuwa lodem schody i chodniki. Przejście po nich staje się nie możliwe, a każda próba może zakończyć się urazem. Dlatego lepiej nie kusić losu i posypać je odpowiednim preparatem.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Skutecznym rozwiązaniem będzie piasek, który pokryje lód warstwą ochronną i wzmocni naszą przyczepność. Jednak nie rozpuszcza on lodu, przez co problem w miarę opadów białego puchu będzie narastał. Warto wtedy sięgnąć po ostre narzędzia, aby ściągnąć zamarzniętą warstwę.

Inna możliwość sprawdzi się w przypadku osób, które posiadają piece na drewno lub kominki. Z pewnością w okresie zimowym popiołu z jego spalania jest bardzo dużo i zazwyczaj ląduje w koszu, a to błąd. Dobrze sprawdzi się on na kamiennych schodach z wyjątkiem tych z ułożonych płytek. Warto jednak pamiętać, że bardzo oblepia on buty. Dlatego, jeśli zdecydujesz się na stosowanie popiołu, to licz się z częstym sprzątaniem. Chyba że wolisz mieć na schodach ślizgawkę.

Czym jeszcze posypywać schody?

Ostatnio popularnością cieszy się mikrogres lub keramzyt, a zapewniają one o wiele lepszą przyczepność niż popularny piach. Warto dodać, że działają antypoślizgowo i zabezpieczają oblodzone stopnie oraz nas samych. Kiedy zima ustąpi, pozostaje zmieść go ze schodów i pozostawić na kolejny mroźny sezon. Podobne działanie ma żwir.

Tak zabezpieczone schody będą bezpieczne dla domowników i gości.
Tak zabezpieczone schody będą bezpieczne dla domowników i gości. © Freepik

Posypywanie schodów może być ekologiczne? Tak i wcale nie trzeba wydawać na to dodatkowych pieniędzy. Wystarczy codziennie pozostawić fusy po wypitej kawie. Dzięki temu nie wylądują one w koszu, a ty nie będziesz się ślizgać na oblodzonych stopniach.

Co z tą solą?

Zazwyczaj na lód wielu wysypuje sól, która od razu pozbywa się problemu, ale czy to dobre rozwiązanie? Okazuje się, że negatywnie wpływa na powierzchnię, z jakiej wykonane są schody. Na dodatek niszczy buty i jest szkodliwa dla zwierząt domowych. Dlatego o wiele lepiej jest użyć chlorku magnezu. Zadziała on równie skutecznie, a jest bezpieczny dla nas i środowiska.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także