DomSchodyNa oblodzonych schodach prawie wybiłam zęby. Wtedy sąsiad zdradził swój patent

Na oblodzonych schodach prawie wybiłam zęby. Wtedy sąsiad zdradził swój patent

Skute lodem schody to prawdziwe wyzwanie i darmowe lodowisko. Jednak tak naprawdę stanowią ogromne niebezpieczeństwo, ponieważ łatwo można "wywinąć na nich orła". Dlatego trzeba posypać je odpowiednim środkiem. Jeśli pomyślałeś o soli, to jesteś w błędzie. Jest na to o wiele lepszy sposób.

Już nie boje się oblodzonych schodów od kiedy znam ten trik.
Już nie boje się oblodzonych schodów od kiedy znam ten trik.
Źródło zdjęć: © Freepik

01.12.2023 | aktual.: 01.12.2023 11:09

Zima zagościła w Polsce na dobre, a przymarznięty śnieg to zmora, każdego, kto ma schody lub chodnik wokół domu. Wyjście na zewnątrz i dotarcie cało do celu to codzienne wyzwanie, które stawia przed tobą pogoda. Jednak dzięki temu trikowi śliskie schody staną się tylko wspomnieniem i będą łatwe do pokonania.

Co stosować na śliskie schody?

Śnieg oraz temperatury poniżej zera to najgorsze połączenie, które skuwa lodem schody i chodniki. Przejście po nich staje się nie możliwe, a każda próba może zakończyć się urazem. Dlatego lepiej nie kusić losu i posypać je odpowiednim preparatem.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Skutecznym rozwiązaniem będzie piasek, który pokryje lód warstwą ochronną i wzmocni naszą przyczepność. Jednak nie rozpuszcza on lodu, przez co problem w miarę opadów białego puchu będzie narastał. Warto wtedy sięgnąć po ostre narzędzia, aby ściągnąć zamarzniętą warstwę.

Inna możliwość sprawdzi się w przypadku osób, które posiadają piece na drewno lub kominki. Z pewnością w okresie zimowym popiołu z jego spalania jest bardzo dużo i zazwyczaj ląduje w koszu, a to błąd. Dobrze sprawdzi się on na kamiennych schodach z wyjątkiem tych z ułożonych płytek. Warto jednak pamiętać, że bardzo oblepia on buty. Dlatego, jeśli zdecydujesz się na stosowanie popiołu, to licz się z częstym sprzątaniem. Chyba że wolisz mieć na schodach ślizgawkę.

Czym jeszcze posypywać schody?

Ostatnio popularnością cieszy się mikrogres lub keramzyt, a zapewniają one o wiele lepszą przyczepność niż popularny piach. Warto dodać, że działają antypoślizgowo i zabezpieczają oblodzone stopnie oraz nas samych. Kiedy zima ustąpi, pozostaje zmieść go ze schodów i pozostawić na kolejny mroźny sezon. Podobne działanie ma żwir.

Tak zabezpieczone schody będą bezpieczne dla domowników i gości.
Tak zabezpieczone schody będą bezpieczne dla domowników i gości. © Freepik

Posypywanie schodów może być ekologiczne? Tak i wcale nie trzeba wydawać na to dodatkowych pieniędzy. Wystarczy codziennie pozostawić fusy po wypitej kawie. Dzięki temu nie wylądują one w koszu, a ty nie będziesz się ślizgać na oblodzonych stopniach.

Co z tą solą?

Zazwyczaj na lód wielu wysypuje sól, która od razu pozbywa się problemu, ale czy to dobre rozwiązanie? Okazuje się, że negatywnie wpływa na powierzchnię, z jakiej wykonane są schody. Na dodatek niszczy buty i jest szkodliwa dla zwierząt domowych. Dlatego o wiele lepiej jest użyć chlorku magnezu. Zadziała on równie skutecznie, a jest bezpieczny dla nas i środowiska.