PoradyLajfhakiNaukowcy odkryli, jaka jest najzdrowsza pozycja do spania. Zapomnisz o chrapaniu

Naukowcy odkryli, jaka jest najzdrowsza pozycja do spania. Zapomnisz o chrapaniu

Spanie na boku, fot. Freepik
Spanie na boku, fot. Freepik
07.07.2023 16:58

Pozycja w jakiej śpisz ma ogromne znaczenie. Rzutuje na jakość snu i twoje późniejsze samopoczucie. Jedni układają się na plecach, drudzy wolą na boku. Okazuje się, że nie jest to bez znaczenia. Dowiedz się, czy spanie na boku jest korzystne dla zdrowia.

Jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz. To przysłowie zna chyba każdy. W kwestii pozycji jaką przybieramy podczas snu wypowiadają się eksperci. Oni dobrze wiedzą jak należy ułożyć się na łóżku, aby rano obudzić się w pełni wypoczętym.

Jaka jest najzdrowsza pozycja do spania?

Sen ma ogromny wpływ na nasze życie. Odpowiada za funkcjonowanie organizmu, koncentrację, ale także samopoczucie - w tym emocjonalne. Zaburzenia snu, jak choćby bezsenność sprawiają, że tracimy równowagę oraz balans w życiu. Zbadano, że nie tylko to, jak sobie pościelimy i w jakim miejscu śpimy ma znaczenie. Istotna jest przede wszystkim pozycja, którą przybieramy podczas zasypiania. Jak zatem najzdrowiej spać? Okazuje się, że nie na plecach, czy brzuchu. Najlepsza jest pozycja na boku!

Obraz

Dlaczego warto spać na lewym boku?

Wiesz już, jaka pozycja snu jest najzdrowsza. Czas zdradzić, czy warto układać się na lewym czy prawym boku. Okazuje się, najlepiej wybierać lewą stronę. Zalety wyliczają eksperci ze Sleep Foundation.

  • Poprawa funkcjonowania jelit

Spanie na boku wpływa korzystnie na układ trawienny. Tę pozycję poleca się osobom zmagających się ze zgagą, zaparciami czy wzdęciami. Ulgę odczują niemalże od razu.

  • Łatwiejsze oddychanie

Osoby, które chrapią powinny zawsze układać się na lewym boku. Dzięki temu nie będą miały problemów z oddychaniem.

  • Ciąża

Kobietom spodziewającym się dziecka poleca się spanie na boku. Ponieważ w tej pozycji serce pracuje o wiele bardziej wydajniej i odciążona zostaje wątrobę.

Natomiast na prawym boku powinny zasypiać osoby, które zmagają się z chorobami serca. Wówczas ich tętno i ciśnienie krwi pozostanie na stabilnym poziomie.

Top view of attractive young woman sleeping well in bed hugging soft white pillow. Teenage girl resting, good night sleep concept. Lady enjoys fresh soft bedding linen and mattress in bedroom
Top view of attractive young woman sleeping well in bed hugging soft white pillow. Teenage girl resting, good night sleep concept. Lady enjoys fresh soft bedding linen and mattress in bedroom

Jak nauczyć się spać na boku?

  • Wybierz twardszą oraz wyższą poduszkę. Ona trzyma szyję i kręgosłup w jednej linii.
  • Na początku spróbuj zasypiać na kanapie. Sofy z reguły są wąskie i wymuszają konkretną pozycję ciała.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także